Відкритий лист закарпатських угорськомовних організацій

Відкритий лист закарпатських угорськомовних організацій стосовно державної підсумкової атестації учнів закладів середньої освіти з мовою навчання національних меншин дo Лілії Михайлівні Гриневич, Міністру Міністерства освіти і науки України тa Ганні Іванівні Сопковій, директору Департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА.

 

“Закарпатські угорськомовні організвації стурбовані ситуацією стосовно врегулювання проведення державної підсумкової атестації осіб, які завершують здобуття початкової освіти та здобувають освіту мовами національних меншин чи корінних народів.
В наказі Міністерства освіти і науки України № 1369 від 07.12.2018 р. «Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації», що зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02.01.2019 р. за № 8/32979, зазначено наступе: «Якщо особи, які завершують здобуття початкової освіти, здобувають освіту мовами національних меншин чи корінних народів або перебували за кордоном і почали вивчати українську мову в поточному навчальному році, замість атестації з української мови можуть проходити атестацію з мови навчання (за заявою одного з батьків або інших законних представників та за рішенням педагогічної ради) (пункт ІІ.3.). Дане право повторно підтверджене в наказі Міністерства освіти і науки України № 59 від 25.01.2019р. «Про проведення 2018/2019 навчальному році державної підсумкової атестації осіб, які здобувають загальну середню освіту» , в додатку № 1 про перелік навчальних предметів, із яких проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття початкової освіти (у 4-х класах закладів загальної середньої освіти) (пункт 1.).
Згідно вказаних нормативних документів в закладах середньої освіти з угорською мовою навчання для осіб, які завершують здобуття початкової освіти державну підсумкову атестацію заплановано проводити з мови навчання. Проте згідно листа Департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА дозволяється проводити ДПА тільки з української мови.
Згідно практики попередніх років для здобувачів початкової освіти у закладах загальної середньої освіти з навчанням або вивченням мов національних меншин ( див. наприклад Лист МОН № 1/9-66 від 31.01.2018 «Про організоване завершення 2017/2018 н.р. та особливості проведення ДПА у закладах загальної середньої освіти») було забезпечено право та надано можливість додатково проходити ДПА з третього предмета: мови національної меншини.
Наказ МОН № 221 від 18.02.2019 року «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369» в п 2.1 вніс до розділу II Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом МОН України від 07.12.2018р. № 1369 наступні зміни: « у пункті 3 після слів “чи корінних народів” слово “або” замінити словом “та”». ЗУПТ із занепокоєнням сприймає вказану корекцію чинного наказу, яка у випадку закладів освіти з мовою навчання національних меншин призупиняє демократичнt право та усталену практику проведення ДПА з рідної мови осіб, які завершують початкову школу.
Представники закарпатських угорськомовних організацій у випадку закладів середньої освіти з угорською мовою навчання просимо забезпечити право проведення державної підсумкової освіти з мови навчання для осіб, які завершують здобуття початкової освіти. Відсутність можливості проведення ДПА з мови навчання є суттєвим звуженням права здобуття освіти рідною мовою, якісного забезпечення повноцінного освітнього процесу закладів загальної середньої освіти з мовою навчання корінних народів чи національних меншин.”

м. Берегово, 17 квітня 2019 р.

Брензович В.І
голова Громадської організації
«Товариство угорської культури Закарпаття»

Зубанич Л.Л.
голова Демократичної спілки угорців України

Орос І.І.
голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства

Post Author: KISZó