Rövid, nem egészen kéthónapos téli szünet után elrajtolt a magyar labdarúgó NB I tavaszi szezonja. A Ferencváros mellé a Puskás Akadémia is bejelentkezett az aranyért: a felcsúti csapat két nagy skalppal kezdett. Az OTP Bank Liga kapcsán állandó téma, hogy túl sok az idegenlégiós, akik elveszik a helyet a magyar játékosoktól, aminek a válogatott issza meg a levét. A Sport Plusz összeszámolta, 155 légiós kergeti a labdát a 12 csapatos mezőnyben. A Paks az egyetlen csapat, ahol nincsenek légiósók. A másik véglet a Ferencváros, 23 „zsoldossal”. Mi azt vizsgáltuk meg, hány ukrán futballistát alkalmaznak a klubok.
Kezdjük a sort a Kisvárdával, ahol a legtöbb ukrajnai kötődésű játékost találni. Mint az ismert, a Kisvárda FC kihelyezett akadémiát működtet Dercenben, ahonnan a legtehetségesebb fiatalokat kiemelik. Így került hozzájuk a kapus Artem Odincov, Bohdan Melnik és Himics László, utóbbi menet közben megszerezte a magyar állampolgárságot, így ő hivatalosan nem minősül idegenlégiósnak. Ugyanez a helyzet az egykoron az Ungvári Hoverlában pallérozódó Hej Viktorral is, a téli szünetben pedig az Ungvári FC halóőrét, Mihajlo Hotrát is leigazolták. A szabolcsiak hatodik ukránja pedig a Dnyipro városából származó, 30 esztendős Anton Kravcsenko. Tekintettel arra, hogy a klub utánpótláscsapataiban több ukrán is van, nagy a valószínűsége, hogy az elkövetkezendőkben még tovább bővül az első csapatnál foglalkoztatottak száma. A múlt héten például az Ungvári Sportiskola tehetséges növendékét, a 16 esztendős Igor Kobeljast csábították el a „várdai vitézek”.
Egy időben a Ferencvárosnál is nagyon erős volt az ukrán szál, Szerhij Rebrov sikeredző keze alatt négyen is megfordultak: Ivan Petrjak, Danilo Ihnatenko, Igor Haratin és Olekszandr Zubkov. Mára már csak utóbbi maradt hírmondónak. Petrjak ugye a nagy rivális Videotonba szerződött, Ihnatenko visszatért a hazájába, és épp a napokban jelentette be szerződtetését a nagy múltú francia együttes, a Girondins Bordeaux. A munkácsi származású Haratint ősszel adták el potom egymillió euróért a lengyel Legia Varsónak.
A MOL Fehérvár a Fradival ellenkező utat jár be. Mióta Sallói István a szakmai igazgató, ajtót nyitottak erre a piacra. Az FTC-től még korábban elcsábított Petrjak két társat is kapott. Ősszel az a Jevhen Makarenko érkezett, aki Olekszandr Szevidov edzősége alatt a Hoverla játékosa is volt, az utóbbi években pedig több belga csapatnál is megfordult, játszott az Anderlechtben, kint volt a tavaly nyári Európa-bajnokságon is. A legfrissebb szerzeményük pedig Bohdan Lednev, aki a Dinamo Kijevtől jött egyelőre kölcsönbe, de kivásárlási opciós joggal. Átigazolása kapcsán megszólalt a neves futballszakember, Szabó József is. Az ungvári születésű egykori ukrán szövetségi kapitány és Dinamo-edző szakmailag visszalépésnek nevezte, hogy Lednev Magyarországot választotta, az NB I-ről pedig úgy fogalmazott, hogy 2-3 csapat kivételével falusi szintű a bajnokság.
A Minaji FC-ből erősített a Budapest Honvéd. Olekszandr Petruszenko a Gyirmót elleni hétvégi nyitányon azonnal kezdőként mutatkozott be, de ő sem tudott segíteni új csapatán. Az újonctól elszenvedett vereség Horváth Ferenc vezetőedző állásába került.
A felsoroltakon kívül még egy-egy ukrán játékost találunk a Puskás Akadémia (Artem Favorov) és a Mezőkövesd-Zsóry (Danilo Rjabenko) keretében. Összeállításunkban azonban nem tértünk ki azokra, akik még évekkel ezelőtt, zömében tizenévesen Kárpátaljáról igazoltak valamely magyar klubba, s lettek idővel a felnőtt csapat játékosai. A teljesség igénye nélkül: ilyen utat járt be Vajda Sándor, aki megfordult Balmazújvárosban és Mezőkövesden is, Kusnyir Erik Debrecenből, az NB II-ben a Vasast erősítő Hidi M. Sándor Nagydobronyból, Bidzilja Anton Tarpáról került az MTK-hoz, megfordult Békéscsabán is, jelenleg a második számú debreceni futballklub alkalmazottja, de a Győrnél is többen csiszolódtak felnőtt futballistává. A Budafokkal tavaly az élvonalban szerepelt a Viskről induló Takács Ronald, aki Hidi M. Sándorhoz hasonlóan meghívót kapott Gera Zoltán U21-es válogatottjába is.
Amint arról már írtunk, az Ungvári FC két középpályása, Vaszil Pinyasko és Viktor Rjasko is Magyarországot választotta a télen, a Kazincbarcikát szeretnék az NB III-ból a másodosztályba juttatni.