Kétezer gyermek járta el az Összetartozás táncát Kárpátalján ● Kárpáti Igaz Szó

Egy Felvidékről induló nemes kezdeményezéshez csatlakoztak Kárpátalján a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola pedagógusai és diákjai. A program célja, hogy a tánc és az ének erejével hirdesse határokon innen és túl a nemzeti összetartozás fontosságát, mely kizárólagos záloga lehet megmaradásunknak és gyarapodásunknak szülőföldünkön. A programsorozat 10 fő helyszínen valósult meg közel 2000 gyermek részvételével.

KISZó-összeállítás

A Kisgejőci Egry Ferenc Líceumban június 4-én rendezték meg a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola helyi zárókoncertjét. A rendezvényt Györkéné Csákány Marianna nyitotta meg, aki elárulta, az eseményen nemcsak a kisgejőci csemeték mutatták be tánc- és énektudásukat, hanem Császlócról, Nagygejőcről, Palágykomorócról, Sislócról, Gálocsból, Rátról, Botfalváról, Bátfáról és Pallóból is érkeztek gyerekek.

 

Dr. Papp Ferenc konzul Magyarország Beregszászi Konzulátusa nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet egységét a közös nyelvi, kulturális és történelmi hagyományaink megtartása biztosítja függetlenül attól, hogy húzódik az országhatár. Emiatt fontos, hogy közösen műveljük és őrizzük eme összetartó értékeinket.

– Nagy jelentősége van annak, hogy a háború ellenére sem zártak be a magyar intézmények, azok kapui továbbra is nyitva állnak, sőt újabbakkal bővülnek. A mai esemény is azt bizonyítja, hogy fontosak a közösségi terek, fontos, hogy intézményesen lehessen tanulni a magyar népi kultúrát. Ezért a kárpátaljai magyar közösség erősítése és segítése a kormány elsődleges feladatai közé tartozik.

Kiemelte, a magyar kormány minden lehetséges módon támogatni fogja a képzés sikeres fenntartását és további népszerűsítését.

Beregszászban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán gyűlt össze több száz gyermek a Bereg-vidékről, hogy a Csemadok kezdeményezéséhez csatlakozva az Összetartozás táncával emlékezzenek Trianonra.

Orosz Ildikó köszöntőjében kifejtette, 1920-ban egy országot temettek, de nem a nemzetet. Egy országot, amely több részre lett vágva, de a nemzet megmaradt. Bizonyíték erre az a sok száz gyermek, aki itt van, aki együtt táncol, és remények szerint meg tudja tölteni élettel ezt a világot.

– Ünnepeljük az életet az Összetartozás táncával, amelyben nemcsak a magyar elemek láthatóak, hanem minden más, itt élő nép tánca is felfedezhető a koreográfiákban: van benne sváb, szláv és megannyi nemzet tánca. Tehát az összetartozás tánca ilyen értelemben is jelkép mindazok számára, akik egy sorsközösségre vannak ítélve – jegyezte meg a főiskola elnöke.

A viseletekbe öltöztetett, egészen apró gyermektől az iskolásig az összetartozás tánca után egyenként is bemutatták, mit sajátítottak el a tanév során a Tulipán Tanoda iskoláiban.

A Técsői Hollósy Simon Líceumban június harmadikán tartotta zárókoncertjét és ünnepi megemlékezését a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola. A tanoda az autentikus magyar népi értékeket népszerűsíti, amelyeket sikerült eljuttatni a legkisebb csoportokhoz is. A Népművészeti Iskola a nyár folyamán is szervez programokat, táborokat a gyerekeknek, biztosítva ezzel a tanulás és aktív kikapcsolódás lehetőségét.

A gálakoncert az Összetartozás táncával kezdődött, amelyet a Tulipán Tanoda növendékei adtak elő, akik Aknaszlatináról, Husztról és Bustyaházáról érkeztek. A zárókoncert a líceum aulájában folytatódott, amelyen részt vett a KMKSZ Técsői Alapszervezetének képviseletében Kegyes Katalin, továbbá Pávlik Tünde, az intézmény igazgatója, Szabó Gabriella, a Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezet elnökhelyettese, Takács Mária, a Tulipán Tanoda Felső-Tisza-vidéki koordinátora és Kepics Andzselika, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola igazgatónője.

A zárókoncert résztvevőit Kepics Andzselika köszöntötte, aki elmondta, a kezdeményezés felvidékről indult, amelyhez ők is örömmel csatlakoztak közel 2000 tanulóval. Técsőn csaknem 140 gyerek táncolta el az Összetartozás táncát.

A közös tánc után az Aknaszlatinai Líceumban működő kihelyezett szakkör növendékei szatmári gyermekjátékokat és moldvai táncokat mutattak be felkészítő tanáruk, Vajnági Adrienn közreműködésével, majd a Tavaszi szél vizet áraszt és a Kis Kece lányom című népdal csendült fel Kopillják Éva vezetésével.

A Bustyaházai Szent Erzsébet óvoda növendékei, felkészítő tanáruk, Jőrös Dóra közreműködésével gyermekjátékfüzért mutattak be.

Sárközi gyermekjátékokat és ugróst láthattak a Huszti 4. Számú Gimnáziumba kihelyezett Tulipán tanodai szakkörtől, melynek felkészítő tanára Szabó Gabriella.

A műsor zárószámaként pedig a Técsői Hollósy Simon Líceum növendékeitől láthattunk gyermekjátékokat és Somogyi ugróst, felkészítő tanáruk, Kristofóri Gyöngyi.

A műsor végén Kepics Andzselika megköszönte a tanárok szülők és gyerekek áldozatos munkáját, békés nyarat kívánt mindannyiuknak és emlékeztette a gyerekeket arra, hogy a Tulipán Tanoda szeretettel várja őket szeptembertől.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó