„Utaidat, mutasd meg nekem!” címmel görög katolikus egyháztörténeti konferenciát rendeztek Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. Demkó Ferenc, a Beregszászi Magyar Esperesi Kerület helynöke elmondta, a munkácsi egyházmegyében több mint 400 egyházközség van, több mint 300 pap, a hívek becsült száma 350-400 ezer, a magyar hívek száma 25-30 ezerre tehető.
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár az államalapításról, Szent István tevékenységéről beszélt, mint mondta, a király megannyi görög monostort, templomot is alapított. A görög egyház a későbbiekben is erős volt, és most is az. Nemzetmegtartó ereje nemcsak a 18-19. században, hanem a későbbiekben is óriási szerepet játszott és játszik a mai napig.
A rendezvényen előadást tartott dr. Zubánics László történész, dr. Szolánszky Ágoston teológiai tanár, Bendász Dániel egyháztörténész és még sok más szakember.
Sor került az Ortutay Elemér Görög Katolikus Központ kollégiumának alapkőletételi ünnepségére is.
– Egy új háznak, egy közösség jövőbeli otthonának a születését ünnepeljük ma, amit az összefogás, a hit és a közös értékekhez való ragaszkodás hívott életre – húzta alá Potápi Árpád János. – A mai nap ünnep a kárpátaljai görög katolikus közösség és a teljes kárpátaljai magyarság számára. Nemcsak egy nagyszerű közös eredmény születését ünnepeljük, hanem az itt élő magyarság megmaradásának egyik fontos sarokkövét rakjuk le. Egy olyan közösségi központ alapköve előtt állunk, amely egyszerre lesz otthona a kárpátaljai görög katolikus közösségnek és a szülőföldjéhez ragaszkodó egész helyi magyarságnak. Egy épület, amelynek tégláit a létező legerősebb kötőanyag tartja össze: a közös múlt, a közös nyelv és a közös hit – mondta.
Babják Zoltán kifejtette, kevés olyan nagyra becsült nemzettársunk van, akiről Kárpátalja-szerte annyi helyen emlékeznek meg, mint Ortutay Elemér atya, a hitvalló pap.
– Néhány hónappal ezelőtt fordult hozzám az esperes úr az intézményfejlesztési projekt kivitelezésének támogatását kérve a Beregszászi Városi Tanácstól, és lám, ma már sor kerül az alapkőletételre. Az Ortutay család legismertebb alakjának sorsa összefonódott városunkkal, ezért örülök, hogy az ötletgazdák beregszászi központtal képzelték el a kárpátaljai magyar görög katolikusok lelkiséget építő, az egyház hagyományait tovább örökítő intézményt.
A magas rangú egyházi méltóságok szertartás keretében helyezték a földbe az időkapszulát, majd lefektették az alapkövet.
Az eseményen többek mellett részt vett dr. Orosz Atanáz püspök, a miskolci görög katolikus egyházmegye megyés püspöke, dr. Grezsa István kormánybiztos, a beregszászi konzulátus képviselői, a járás vezetői.
Hegedűs Csilla