Ne gyújts rá, és nyerj éveket!

A felmérések szerint a világon mintegy 1,3 milliárd ember fújja nap mint nap a füstöt, 20 százalékuk nő. 151 országot tekintve a serdülő korú lányok mintegy 7, míg a fiúk közel 12%-a hódol ennek a káros szenvedélynek. Maga a cigarettázás a tüdőrák okozta halálozás 90%-áért, az összes rákhalálozás 30–35%-áért, az idült gyulladásos légúti betegségek 80–85%-áért, míg a szív- és érrendszeri betegségek 25–30%-áért felelős – ismertette a riasztó tényeket a dohányzásról való lemondás világnapja kapcsán Szvitlana Kocsubajlo, a megyei Egészség Központ vezetője.

– A friss adatok szerint Ukrajnában a felnőtt lakosság 23,7 százaléka dohányos. A legaktívabb kontingens naponta 16-18 szálat szív el. Az elmúlt három évben némileg csökkent ugyan e káros szenvedély rabjainak száma a 18-30 év közötti korosztályban, viszont aggodalomra adnak okot a tinédzserek: az emberek 90 százaléka első ízben ekkor gyújt rá. A fiatalok 12 százaléka kilencévesen vagy még ennél is korábban, 40 százaléka tíz-tizenhat évesen nyúl a füstölnivaló után. A felmérések azt mutatják, hogy az egyetemi hallgatók sem sokkal tudatosabbak – 50 százalékuk dohányzik. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a világnap alkalmával propagáljuk az egészséges életmódot, informáljuk a lakosságot e szenvedély rendkívül káros következményeiről, emellett hangsúlyozzuk, hogy a dohányosoknak nincs joguk ártani nemdohányzó embertársaiknak.

Mert, mint mondja a szakember, igaz ugyan, hogy Ukrajnában egy ideje tilos cigarettázni a közterületeken, a munkahelyeken, ám sajnos nincs, aki betartassa a törvényt. Így aztán csakis a bagós lelkiismeretén múlik, embertársai orra alá fújja-e a füstöt vagy sem. Egy 2013-ban életbe léptetett rendelkezés szerint tilos a dohánytermékek reklámozása is. Ennek értelmében az üzletekből el kellett tűnnie a cigarettát népszerűsítő hirdetéseknek, ahogyan az inter­netről és a közterekről is. Dohányipari termék feltüntetésével nem lehet sem jótékonykodni, sem szponzorálni. A szabályozás az Egészségügyi Világszervezet 2006-ban ratifikált keretegyezménye jegyében született. Ez volt az első nemzetközi megállapodás, mely jogi felelősségre vonást helyezett kilátásba, amennyiben az ország nem teljesíti azon vállalásait, melyeket a járványszerűen terjedő füstölgés megállítása érdekében kell tennie. Ezek között szerepel a passzív dohányosok védelme, a leszokást segítő – nem csupán orvosi – módszerek terjesztése. Megint más kérdés, Ukrajna mennyire felel meg ezen elvárásoknak.

– Számos módja létezik annak, hogyan szabadulhatunk meg szenvedélybetegségünktől. Ám a legfontosabb, hogy az illető eltökélten álljon hozzá a leszokáshoz – magyarázza Szvitlana Kocsubajlo. – A füst okozta káros következmények minimalizálását célozzák az egészségügyi felvilágosító anyagok, a különféle akciók, melyekre a napokban a megyeszékhelyen is sor került.

A reklámfeliratok eltávolítása elsősorban a fiatalok miatt fontos, akik a leginkább fogékonyak azok tartalmára, vélik a szakemberek. S ők vannak kitéve a legtöbb káros mellékhatásnak is, melyeket a belélegzett füst okoz. Hisz a cigarettázó fiatal szervezete kevesebb oxigénhez jut, ezért gyakori náluk a fáradékonyság. Romlik a tüdő kapacitása s a fizikai teljesítőképesség is. Dohányzó tinédzsereknél a fejfájás is gyakoribb, ami nemcsak az oxigénhiány miatt jelentkezik, hanem a nikotin érszűkítő hatása miatt is. A cigarettázás a lányoknál erősebb görcsöket okoz és gyakran rendszertelen a menstruáció. A légcsőbe, tüdőbe kerülő káros anyagok gyulladást okoznak, ezért gyakoribb a torokfájás, a rekedtség és a köhögés, hogy csak néhányat említsünk a következmények közül.

Magyar Tímea

Post Author: KISZó