Magyar–lengyel–ukrán együttműködés révén nyílt meg a Történelem 360 fokban című kiállítás a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeumban. A tárlat az 1848/’49-es magyar forradalom és szabadságharc 170. évfordulója alkalmából, Magyarország kormányának támogatásával került Ungvárra.
– Kárpátalja különleges történelmi jelentőségű terület. Itt éltek azok a népek, akik őrizték a szabadság lángját – fogalmazott köszöntőjében Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. – Az itt élő népek egyöntetűen támogatták a szabadságharcot, csak úgy, mint a lengyelek, akikkel a történelmünk évszázadokon keresztül szorosan összeforrt. A történelem során, amikor a közép-európai népek összefogtak, nagy tettekre voltak képesek. Ma is ez az összefogás erősít mindannyiunkat.
Az államtitkár beszédében Bem József történelmi alakját méltatta, aki a magyar szabadságharc erdélyi hadszínterének egyik legjelentősebb diadalát, a nagyszebeni csatát 1849. március 11-én vívta, amely részleteit a kiállításon látható körkép is megörökíti.
A politikus emlékeztetett az elmúlt esztendőkben Kárpátaljára érkezett magyar támogatásokra. „Ezek nem csak a magyaroknak, hanem minden itt élő népnek szólnak, annak érdekében, hogy a vidék újra megerősödjön, és az itt élő emberek boldogulni tudjanak a szülőföldjükön. Ezt a támogatást a későbbiekben is megadjuk, mindenkire számítunk és önök is számíthatnak ránk” – jelentette ki.
Az elmúlt időszak történéseivel kapcsolatban megjegyezte: a magyar kormány támogatja a KMKSZ ungvári székházának a helyreállítását. Orbán Viktor miniszterelnök már aláírta azt a kormányhatározatot, amely biztosítja a forrásokat az újjáépítéshez.
Az ünnepélyes szalagátvágás előtt Włodzimierz Sulgostowski, a Lengyel Köztársaság lembergi konzulja, illetve Viktor Mikulin, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás elnökhelyettese is köszöntötte a jelenlévőket.
Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ügyvezető igazgatója elmondta, a kiállítás három részből áll. Az első teremben a világ körképeinek tablókiállítását, a másodikban a Lengyelországból érkezett erdélyi panoráma megmaradt részleteit tekinthetik meg, míg a harmadik teremben Feszty Árpád a Magyarok bejövetele című panorámáját láthatják, amely a honfoglalás időszakát ábrázolja. Andrzej Szpunar, a Tarnowi Városi Múzeum igazgatója a birtokukban lévő – összesen tizennyolc – darab felkutatásának nehézségeiről mesélt, amiből Ungvárra most nyolc molinót hoztak el.
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan kötődik Kárpátaljához a két körkép, Kertész Péter elárulta: az erdélyit Lembergben festették meg, míg a Feszty-körkép vázlatai Munkácson készültek el.
A kiállítás május 20-áig tekinthető meg a múzeumban.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.