Az aggasztó hírek, félelemre okot adó előzmények dacára meglepően sokan, a korábbi években megszokottnál többen látogattak ki Ungváron Petőfi Sándor szobrához, hogy tisztelegjenek a 170 éve kitört forradalom és szabadságharc emléke előtt. Tehettük ezt, mivel a karhatalom rendkívüli erőket vetett be az atrocitások, provokációk megelőzésére.
A Petőfi-téren még percekkel az ünnepség kezdete előtt is több volt az egyenruhás, rohamsisakos, gumibotos és kutyás rendőr, valamint nemzeti gárdista mint a résztvevő. A látvány nyomasztónak tűnt, de egyben megnyugtató is volt. A rendőrök ugyanis nemcsak igazoltatták a járókelőket, volt, akit megmotoztak, és a táskákba is bekukkantottak. Végül a több százra duzzadt ünneplő sereg előtt Ferenczi Attila színművész szavalta el a Nemzeti Dalt.
A magyar kormány nevében Bacskai József gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár arról biztosította magyarságunkat, hogy ugyanolyan fontosak vagyunk az anyaország számára, mint az ott élők. A korábbi beregszászi és ungvári főkonzul továbbá elítélte az Ukrajnában zajló sajnálatos magyarellenes provokációkat, és biztosította közösségünket, hogy a kormány semmilyen körülmények között nem hagyja magára a kárpátaljai nemzetrészt.
Brenzovics László parlamenti képviselő, a KMKSZ elnöke, Zubánics László, az UMDSZ elnöke és a többi felszólaló is kitért a jelenlegi ukrajnai, illetve kárpátaljai helyzetre. Mondandójuk lényege az összefogásról szólt, melyre azért van szüksége a közösségünknek, hogy Kárpátalján is legyen magyar jövő. Végül a történelmi egyházak képviselői foglalták imába a sorsunkért való aggódást. A forradalom költője szobrának megkoszorúzását követően a közeli művészeti iskolában a tanintézmény növendékei adtak eseményhez méltó koncertműsort.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.