A beregszászi református, római katolikus és görög katolikus egyházak, Beregszász Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, a Beregszászi Járási Tanács, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, illetve az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség Beregszászi Városi és Járási Szervezetének közös szervezésében Beregszászban ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét a római katolikus templomban a megemlékezés.
Az 1848–’49-es magyar forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére rendezett megemlékezés a Rákóczi téri Petőfi-szobornál folytatódott. Ferenczi Attila, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze elszavalta Petőfi Sándor Nemzeti dalát, majd a megjelenteket elsőként Babják Zoltán köszöntötte. Beregszász polgármestere kifejtette, az élet folyamatosan változik, és nem mindig tartogat kellemes meglepetéseket, ezt bizonyítják az utóbbi időszak negatív történései.
– Mit tehetünk? Meggyőződésem szerint az összefogás a megoldás. Az a helyes, ha Kárpátalja többi nemzetiségével közösen bebizonyítjuk, hogy továbbra is békében és megértésben szeretnénk élni szülőföldünkön, nem ülünk fel a provokációknak, bárkik is állnak ezek mögött. Beregszász polgárai jó példát mutatnak e tekintetben
– hangsúlyozta Babják Zoltán.
Sin József, a Beregszászi Járási Tanács elnöke ünnepi beszédében kiemelte, 1848-ban őseink minden magyar szabadságáért szálltak síkra, ezért ma büszkén mondhatjuk: a szabadságvágy elérése, megtartása szent kötelesség mindannyiunk számára. 1848 üzenete mai körülményeink közepette nem lehet más, mint hűség a szabadságharc eszméihez, hűség az anyanyelvhez, hűség a nemzethez.
A rendezvényen részt vett Viktor Mikulin, a megyei közigazgatás elnökhelyettese, valamint Petro Hricik, a megyei tanács alelnöke. Mindketten a két ország békében élését hangsúlyozták, köszönetet mondtak a magyarországi támogatásokért. Kifejtették, elítélik a provokációkat, Kárpátalján továbbra is meg kell maradnia a népek közötti toleranciának, az egyetértésnek és a békének.
Szilágyi Mátyás, a Beregszászi Konzulátus főkonzulja felolvasta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke külhoniakhoz írt üdvözletét.
– A kárpátaljai magyarság mindig is példát mutatott magyar nemzeti identitásának ápolásában, szülőföldjéhez, nyelvéhez, kultúrájához, keresztény hitéhez, anyanyelvi oktatási rendszeréhez, történelmének tárgyi emlékeihez való ragaszkodásában – fejtette ki Bacskai József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára. – A nemzeti magyar kormány az alkotmányunkban rögzített módon felelősséget érez a kárpátaljai magyarságért, minden eszközzel védelmezi és megvédi a legveszélyeztetettebb kárpátaljai magyar közösség érdekeit az államközi kétoldalú kapcsolatokban csakúgy, mint nemzetközi szinten. A magyar kormány célja, hogy hozzájáruljon a feszültségek felszámolásához, hogy olyan gazdasági és politikai feltételek jöjjenek létre szomszédságunkban, amelyek között folytatódhat Kárpátalja népeinek több évszázados békés együttélése, s Kárpátalja mint régió a független Ukrajna számára valóban az Európába vezető út kitárt kapujává váljon – mondta a politikus.
Hozzátette, mi sem nagyobb bizonyíték arra, hogy Magyarország részéről megkérdőjelezhetetlen a jószándék, mint az, hogy 50 millió euró értékű kamatmentes hitelt adnak Ukrajnának a beregszászi elkerülőút megépítésére, a Beregszász–Munkács út felújítására.
– Ha március 15-e pusztán egyszerű ünnep lenne, csupán egyike a magyarság dicső évfordulóinak, akkor valószínűleg nem emlékeznénk rá olyan szívdobogással. Ha az ünnep nem lakozik a belsőnkben, az csak egy képmutató vigyázzba állás lenne. Nem tudhatom, hogy másnak ez a nap mit jelent, van, aki nem tud azonosulni ezzel az ünneppel, de van, aki a zsigereiben őrzi az elmúlt március 15-ék emlékeit – fogalmazott dr. Zubánics László. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke is az összefogásra hívta fel a figyelmet, hiszen az összefogás közösen véghezvitt cselekedet.
– Próbáljuk önmagunkban tovább táplálni a szabadságvágy iránti lelkesedést, s próbáljuk meg minden embertársunkat szülőföldünkön tartani, lehetőséget biztosítani arra, hogy a jövő szabad és emberhez méltó legyen.
Végül Brenzovics László osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke kifejtette, a mostani március 15-e azért lesz emlékezetes, mert ennek az ünnepnek a megtartását kísérte a legnagyobb feszültség, ezt előzték meg Kárpátalján olyan sosemvolt események, amelyek a magyarság ellen irányultak. Felmerül a kérdés, miért történik mindez? Kinek ártunk azzal, hogy békésen ünnepelünk?
– Maroknyian vagyunk, soha semmi rosszat ennek az országnak nem akartunk, és nem szolgáltunk rá, hogy a bennünket nem ismerők negatív színben tüntessenek fel minket éppúgy, mint az Ukrajnát mindig segíteni, támogatni kívánó Magyarországot.
Ezért reméljük, hogy a következő évben már újra békében, biztonságban tudunk együtt ünnepelni, hiszen erre törekszünk valamennyien
– zárta szavait a szónok.
Az ünnepségen Markó Veronika adott elő alkalomhoz illő dalokat. A KISZó Online korábban már beszámolt az ungvári megemlékezésről is.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.