Magyar kulturális seregszemle az ukrán fővárosban

Nagyszabású programsorozat keretében méltatta az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulóját a kijevi magyarság. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Magyarok Kijevi Egyesülete (MKE) szervezésében lezajlott eseményeken az ukrán fővárosban élő honfitársaink mellett részt vettek az ország más részeiben élő magyar közösségek képviselői is.


A nyitány a Szent Katalin evangélikus templomban volt, ahol Balázs Antal református lelkész hirdetett igét. Innen az érdeklődők népes csoportja a Csokoládé Házba vonult át, hogy részt vegyen Matl Péter és Petro Szavcsin Ötösével című képzőművészeti kiállításának megnyitóján. A GULAG borzalmait a művészet erejével megelevenítő tárlat – mint már korábban több helyen – ez alkalommal is megdöbbentő hatásúnak bizonyult.


Petőfi Sándor kijevi szobránál Berdár Szilvia szavalta el a Nemzeti dalt, ünnepi beszédet mondott dr. Keskeny Ernő, Magyarország kijevi nagykövete és dr. Zubánics László, az UMDSZ elnöke. A rendezvényen a Kijevi Nemzeti Lingvisztikai Egyetem magyar szakos diákjai adtak műsort. Először mutatták meg tudásukat a Berta Eleonóra által vezetett Kijevi Vasárnapi Iskola alsó tagozatos tanulói. Potrijnyák Anna, Romanyuk Irina és Petneházy Tünde a forradalmat és szabadságharcot megidéző verseket szavalt.

Az első nap rendezvényeit a szórványban élő magyarokat tömörítő szervezetek képviselőinek tanácskozása zárta, melyre Ukrajna csaknem minden megyéjéből érkeztek vendégek. Petneházy Gyula, az MKE elnöke elmondta, az eszmecserén többek között napirenden volt az ukrajnai diaszpóra-magyarság szervezetének létrehozása, illetve a leendő közösség csatlakozása a nemzeti kisebbségek szórványban élő tagjait tömörítő szervezetek európai szövetségéhez. Az elnök fontos kezdeményezésnek nevezte, hogy a kijevi példát követve, a közeljövőben több régióban is megszervezik a magyar vasárnapi iskolákat.

A programsorozat második napján az 1944-es magyar sorstragédia, a malenykij robot történéseit idézték fel. A témával kapcsolatos könyveket dr. Dupka György, az időszak kárpátaljai kutatója mutatta be. Az érdeklődők a legújabb kutatások során feltárt dokumentumokból ismerhették meg, milyen üldöztetést szenvedtek el a történelmi egyházak papjai a kommunista rezsim alatt, milyen sors jutott osztályrészül a GULAG-ra elhurcolt férfiaknak és nőknek. Önálló munka tárja fel a kivégzett, illetve a lágerekben elhunyt kárpátaljai magyar képviselők életútját.


Nagy érdeklődés övezte Hajduk Márta Kárpátaljai tragédia… című dokumentumfilmjének bemutatóját. A vetítés után a nézőkkel K. Debreceni Mihály, a film egyik készítője, Vass Tamás operatőr, dr. Zubánics László és dr. Tóth Mihály, az UMDSZ tiszteletbeli elnöke, a Szolyvai Emlékpark-bizottság elnöke osztotta meg gondolatait.

Horváth Sándor

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó