Ukrajnában több mint négymillió, megyénkben majd hatvannégyezer ember él valamilyen testi vagy értelmi fogyatékossággal. A tbc-s, az onkológiai és kardiológiai megbetegedések gyarapodásával számuk, sajnos, évről évre egyre több lesz. Vajon változott-e a fogyatékosságuk miatt eleve hátrányt szenvedők megítélése és miért olyan nehéz munkát találniuk? – kérdezte a KISZó Vaszilina Markót, a fogyatékkal élők érdekvédelmét ellátó Vibir jótékonysági központ vezetőjét.
– Ön többször elmondta már, hogy a fogyatékkal élők leginkább akkor tudnak adaptálódni a társadalomba, ha dolgozhatnak. Kárpátalján mennyire könnyű elhelyezkedniük?
– A gond a munkaadókkal van, akik többnyire méltóságon aluli munkát és fizetést ajánlanak a fogyatékkal élőknek. A munkaközvetítővel ellenben összehangolt az együttműködésünk. Már korábban összeállítottunk egy programot, mellyel megkönnyíthetjük a rokkantak elhelyezkedését. Ez most válhatott valóra az USA Béke Hadtestének támogatásával, melynek egy önkéntese immár tíz hónapja itt tartózkodik és tanácsaival, tapasztalataival segíti az Ösvény a munkavállalás felé elnevezésű projektünket. Mert csak akkor élhetünk teljes értékű életet, ha az egészségesekhez hasonlóan dolgozhatunk, tanulhatunk, pihenhetünk.
– Hogyan tud segíteni az említett program az érintetteken?
– A projekt olyan fiatalok szakmai gyakorlatát, későbbi elhelyezkedését teszi lehetővé, akik ugyan már kézhez kapták a diplomát, de nem rendelkeznek munkatapasztalattal. Amikor találkozik velük a munkaadó, elsőként azt kérdezi, van-e szakmai gyakorlatuk. Pont ez a gond, hogy senki nem akar esélyt adni nekik a bizonyításra. Tekintettel kell lenni arra is, hogy talán elsőre nem sikerül a fogyatékosnak a művelet, amivel megbízzák. Ezért szakmai tréningeket tartunk számukra, pszichológus foglalkozik velük, találkozókat szervezünk a potenciális munkaadóknak, hogy segítsünk nekik leküzdeni a sztereotípiákat.
– Napjainkban az ép pályakezdőknek is rendkívül nehéz elhelyezkedni, a fogyatékkal élőkre ez fokozottan érvényes.
– Ez sajnos, tény, ezért is van szükségünk a segítőkre. A foglalkoztatási központ révén például idén eddig tizenöt fogyatékkal élőnek sikerült állást találnia. A napokban két II. kategóriájú nagyszőlősi rokkant elhelyezkedéséről kaptunk hírt. Egy volt ATO-s katona saját vállalkozást nyitott, s további három embernek biztosít munkát fejenként 15 ezer hrivnyás fizetéssel. Egy fiatalember három hónapja a Nagybereznai Járási Tanács ügyvédjeként dolgozik. Van viszont egy nagyon tehetséges programozónk, aki, mivel mozgáskorlátozott, nem kap munkát, pedig szeretne hivatalosan is elhelyezkedni. Most ebben próbálunk segíteni.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.