Széljegyzet: A több az kevesebb?

A kormányfő szerint egyre jobb az életszínvonalunk. Nem tudom, ő hol, milyen országban él, de aligha ebben az Ukrajnában, ahol már a rezsi kifizetése is szinte megoldhatatlan gondot jelent. A miniszterelnök bizonyára arra alapozza optimizmusát, hogy január 1-től kerek ötszáz hrivnyával emelték a minimálbért, amit az elképzelések szerint újabb félezerrel srófolnának feljebb. Ráadásul a nyugdíjakhoz is hozzátennének néhány tíz hrivnyát. Hát ez remek! Mondhatnánk, ha nem józanítana ki a keserű valóság.

A kereskedelmi szakemberek például azt tapasztalják, hogy a „jelentős” jövedelemnövekedés egyáltalán nem növelte a fogyasztási kedvet. Sőt, mintha a fokozatos visszaesés vált volna tendenciává. Nem csoda, hisz a legfontosabb élelmiszer- és iparcikkek drágulása utcahosszal megelőzte a béremelés mértékét. A hivatalos statisztika azt állítja, a lakosság jövedelmének növekedése mintegy húsz százalékkal meghaladta a drágulást. A gazdasági elemzők szerint viszont a statisztika nem mond igazat. Ez a hivatal ugyanis csak azt a réteget veszi adatközlőként alapul, amely a nagyvállalatoknál van alkalmazásban és hivatalos fizetésünk is jóval magasabb a minimálbérnél.

A valós bérnövekedés bőven alatta van a hivatalos számadatnak. Miközben ez utóbbi alig haladta meg a tíz százalékot, a hús közel harmincöt, a kenyér húsz, a tej és tejtermékek pedig huszonöt százalékkal kerülnek többe, mint a minimális fizetés emelése előtt. Kimutatták, hogy a legfontosabb élelmiszerekhez való hozzáférés a lakosság közel háromnegyede számára vált nehezebbé. A szakértők azt mondják, ez egyenes következménye a béremelésnek. A kormány szerint ezzel az árnyékgazdaságra mérnek csapást, mert így a munkaadók kénytelenek kevesebb borítékos fizetést adni, ugyanakkor többet adóznak. Ez a „csapás” a szó szoros értelmében is igaz. Ezt mutatja, hogy mintegy 120 ezer vállalkozás jelentett csődöt. Az újabb bérnövekedés hasonló, vagy még súlyosabb következményekkel járna. Vagyis hiába lenne több pénzünk, az a mostaninál kevesebbet érne, tehát semmivel sem élnénk jobban.

Forrás:
KISZó/Balogh Csaba

Post Author: KISZó