Colombo kárpátaljai követője

A megyei rendőr-főkapitányságnak van egy különleges csoportja, amely a legsúlyosabb bűncselekmények felderítésével foglalkozik. Roman Helzsinszkij százados, főnyomozó az ötfős csapat tagja. Kollégáival az emberélet elleni vétségek elkövetőit igyekszik elfogni.

A 28 éves detektív élete nagy kalandjának tartja a foglalkozását. Mint meséli, akkor érzi magát teljes értékű embernek, ha sikerül megoldani egy bűntényt és rács mögött tudhatja a gyilkost vagy merénylőt. Az ilyen egyének elfogása olykor megingatja az emberekbe vetett hitét, mert ép ésszel nehéz megérteni, miként válhatnak egyesek sátáni tulajdonságokkal rendelkező lényekké.

– Azt vallom, a bűnüldözői munka valamennyi ága nagyon fontos, hisz a rossz elleni küzdelem minden normális ember érdeke. Ám az a munka, amelyet mi végzünk, semmihez nem hasonlítható. Amikor hetekig dolgozunk egy-egy ügyön, s már ott lihegünk a gyilkos nyomában, ez akkora adrenalinadaggal tölt fel, olyan érzéseket vált ki, hogy lehetetlen szavakba önteni – közli a főnyomozó.

Roman Helzsinszkij Ungváron született. Pályafutása úgy indult, hogy labdarúgó lesz belőle. A helyi sportiskolában nagy tehetségnek tartották. 1989-ben tagja lett az országos korosztályos válogatottnak.
– Nagy pechem volt. Már indulásra kész voltam, amikor hirtelen belázasodtam. Kiderült: himlős lettem. Ez a lehetőség elúszott. Majd jöttek az ajánlatok a különféle élvonalbeli csapatoktól, de én nem akartam megválni a szülővárosomtól – meséli beszélgetőtársam.

Mint mondja, a szülei nem tiltották ugyan, hogy focizzon, de nem is nagyon rajongtak érte. Ő is belátta, vannak fontosabb dolgok is az életben, mint a sport. Úgy döntött, az érettségi után egyetemre megy.
– Kedvenc krimisorozatom volt a Colombo, amit a magyar televízióban adtak akkoriban. Ki nem hagytam volna egy részt sem, pedig nem értettem mindent a szövegből – meséli. – A zseniális ballonkabátos nyomozó mégis irányt mutatott: a belügyminisztérium kijevi egyetemére felvételiztem pszichológia és nyomozói szakra.

Mint tájékoztat, a tanulás nagyon jól ment. Különösen azokat a tantárgyakat élvezte, ahol a példaképhez hasonló logikai gondolkodást, a bűntények felderítéséhez elengedhetetlen emberismeretet oktatták. Mint Colombo, ő is odafigyel a legapróbb részletekre, mert sokszor ezekből áll össze az igazság.
– Rendkívül sokat segít a munkámban, hogy megtanultam olvasni az emberek viselkedéséből, apró rezzenéseikből. A csapatunkban szoros összhang uralkodik, hisz csak közösen juthatunk el a végeredményig. Ugyanakkor mindenkinek megvan a saját feladatköre. Van, aki a helyszínt veszi szemügyre, a másik kolléga a szakértői vizsgálatot felügyeli. Én a tanúkat és a szóba jöhető gyanúsítottakat hallgatom ki – folytatja.

A százados elmondása szerint gyakran egy-egy szemrebbenés, arcrándulás is árulkodó jel lehet. A detektív ilyenkor pszichológus és diplomata egy személyben. Fontos tulajdonság a türelem, mert egyesekhez nem könnyű közel kerülni. A jó nyomozói szimat is fontos. Ezek a dolgok általában eredményre szoktak vezetni.

Roman Helzsinszkij szinte valamennyi általa vizsgált esetre emlékszik. Az egyik 2014-ben történt. Munkácson bérgyilkos végzett az egyik vállalkozóval. A felbujtónak kiváló alibije volt. A bűntény idején hivatalosan külföldön tartózkodott, de valójában ott volt a helyszínen, mert meg akart győződni róla, jó munkát végzett-e a felbérelt egyén.

– A legtapasztaltabbakat is sokkolta a látvány a szolyvai járási Szászóka (Szaszivka) egyik portáján, ahol a testről csaknem teljesen levágott fejjel, hatalmas mellkasi sebbel, vérbe fagyva találtak egy férfi tetemet. Az 53 éves Ivan G. kegyetlen halálának híre percek alatt elterjedt a hegyvidéki faluban. A lefejezett holttestre sokan voltak kíváncsiak, de a látottaktól többen sokkos állapotba kerültek. A tragédiáról a helyi felcser értesítette a rendőrséget. A nagy erőkkel kivonult nyomozók és helyszínelők gyorsan előkerítették a feltételezett gyilkost, aki egykor a szovjet hadseregben tengerészgyalogosként szolgált. Amikor a mi adataink segítségével a rendőrök rátaláltak, a gyanúsított már félig-meddig eltüntette a nyomokat: lemosta kezéről a vért, átöltözött, de a vérrel szennyezett öltözéktől nem volt ideje megszabadulni. Igaz, annyira be volt rúgva, hogy kihallgatni sem tudták. Később elmondta, korábban haverkodtak, de a barátság egy nőügy miatt régen megszakadt. A tragédia napján a békülés szándékával kereste fel. A gazda pálinkával kínálta. Eleinte valóban békülékeny volt a hangulat. Ám ahogy fogyott az ital, úgy kezdték felhánytorgatni a múlt sérelmeit. Ettől annyira elmérgesedett a helyzet, hogy a beszélgetés átment dulakodásba. Eleinte csak ráncigálták egymást, majd birokra keltek. A verekedés az udvaron is folytatódott. Itt a vendég elővette a kést, amit mindig magánál hordott és előbb a házigazda mellkasába mélyesztette a pengét, majd egyetlen erőteljes mozdulattal átvágta a torkát…

A legutóbbi esetei közül a técsői járásit említi, ahol egy fiatal nőt öltek meg. Nehezen indult a nyomozás, mert nem voltak szemtanúk, árulkodó nyomok, amin elindulhattak volna. A főnyomozó végül megoldotta az ügyet. Átvizsgálta az áldozat számítógépét és a levelezéséből kikövetkeztette, ki volt a lány gyilkosa. A szimata ezúttal sem hagyta cserben.

 

Balogh Csaba

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó