Egy friss szociológiai felmérés arról tanúskodik, az ukrán állampolgárok nem állnak készen arra, hogy fiatal koruktól kezdve önállóan gondoskodjanak az öregségükről, ahogyan ezt a nyugdíjreform elvárná. Talán nem véletlenül. Hosszú évtizedeken át paternalista rendszerben éltünk, az állam bácsi gyakorlatilag életünk minden terén irányított, szabályozott s döntött helyettünk, levéve rólunk a felelősséget. Kis csavarok voltunk a nagy állami gépezetben, mely többek között arról is gondoskodott, hogy nyugdíjas korunkban legyen miből élnünk.
Ennek azonban egy csapásra vége szakadt. Az új trend szerint állam bácsi mossa kezét: mindenkinek magának kell gondoskodnia a holnapról, annak mindenféle anyagi vonzatával egyetemben. Például: szeretnél idős korodban nyugdíjat kapni? Tegyél félre havonta egy bizonyos összeget, mert hiába dolgozol majd tisztességesen 35 évet, a 65. életéved elérése után legfeljebb minimális járulékot kapsz. Ha addig meg nem szűnik teljesen a szolidáris nyugdíjbiztosítási rendszer. A nyugdíjreform ugyanis annak kötelező és önkéntes fajtáját forszírozza, mely szerint mindenki annyiból él majd idős korában, amennyit aktív éveiben sikerült félretennie. Ez többek között legális munkahelyet kíván, mely téren tudjuk, mi a helyzet Ukrajnában. Viszont a már említett felmérés szerint a lakosság nagyobb hányada még csak nem is hallott a magán nyugdíjpénztárról, a nyugdíjfelhalmozási rendszerről: a megkérdezettek csupán 6 százaléka mutatott némi tájékozottságot, 34 százalék azt válaszolta, hallott róla valamit. Arra a kérdésre, kinek a dolga a méltóságteljes öregségről gondoskodni, a többség – 67 százalék – továbbra is tartotta magát a megszokott sztereotípiához, mondván, az az állam kötelessége lenne.
A többszörösen átvert polgárok körében egyelőre nagy a bizalmatlanság a külföldi mintára megálmodott magán nyugdíjpénztárakkal szemben. A legtöbben, de ez is csak 6 százalék, kizárólag állami bankokban tudná pénzét biztonságban. A megkérdezettek csupán 3 százaléka merné megtakarításait magán pénzintézetekben, biztosító társaságokban tartani, míg a hitelszövetkezetekben, befektetési alapokban maximum 2 százalék bízna. És a legnagyobb akadály: a lakosság 57 százalékának nincs miből félretennie. Az emberek 70 százalékának semmilyen megtakarítása nincs. Amikor a kijevi nagyurak kiötlötték a „gondoskodj magadról” projektet, ezt nyilván nem vették figyelembe.