Míg az emberek társaságban hosszan taglalják allergiájukat, asztmájukat, gyomorfekélyüket, a nemi úton szerzett betegségeikről mélyen hallgatnak. Ezekről nem ildomos beszélni. Tabu. Ám attól, hogy szót sem ejtünk róluk, nem jelenti azt, hogy nem is léteznek, sőt. A bőr- és nemi betegségeket kezelő szakorvosoknak egyre több a munkájuk.
– Vidékünkön az utóbbi időben megugrott a szifiliszesek száma. S a közhiedelemmel szemben az adott nemi betegséget nem a romák terjesztik, hanem elsősorban a külföldi vendégmunkások – mondta el a Kárpáti Igaz Szónak Szerhij Puskarenko, a megyei nemi beteg gondozó főorvosa.
– Jelenleg 100 szifiliszes szerepel a megyei nyilvántartásban. Többnyire valamilyen más kór kapcsán elvégzett vérvizsgálat során derül ki a probléma, mely elsősorban bőrkiütésekkel tudat magáról, amit sokan hajlamosak összekeverni az allergiával.
A szakember arra figyelmeztet, amennyiben a kór kezeletlen marad, néhány éven belül nagy valószínűséggel rokkantságot okoz. Gyógyszerekkel viszont garantált a gyógyulás. Még nagyobb a veszély, ha egy várandós kismama fertőződik meg vele, hisz nagy eséllyel megfertőzheti születendő gyermekét is. Egyre több a betegség latens (rejtett) formája, melyet laboratóriumi vizsgálatok nélkül nagyon nehéz kimutatni. A vérbaj a méhlepény által a terhesség 18–20. hetében megfertőzheti a magzatot, s gyógyszeres kezelés hiányában akár a halálát is előidézheti.
A női nemi szerveket támadó fertőző, gyulladásos betegségek kiemelt figyelmet kapnak a világ egészségügyében, miután jelentős mértékben befolyásolják a szervezet reproduktív funkcióját, s ezáltal nagy hatással vannak a népszaporulatra. A statisztikai adatok tanúsága szerint évente 330 millió ember szenved szexuális úton terjedő betegségekben.
Napjainkban több mint 20 olyan nemi úton terjedő kórt tartunk számon, melyek igen gyors ütemben fertőznek a lakosság bizonyos rétegei körében.
A nemi betegségeket két csoportra szokás osztani. A „klasszikus” nemi betegségek közé soroljuk a szifiliszt, a kankót, a lágyfekélyt, a bőrgranullomát stb. A másik csoportba a nemi szerveket nagyban károsító olyan betegségek tartoznak, mint a chlamydia, a trichomoniozis, a kandidás vulvo-vaginitis, a bakteriális hüvelygyulladás, a mikoplazmozis, a genitális herpesz.
– Az egyik legelterjedtebb kór a trichomoniozis, mely a nemi szerveket és a húgyivar rendszert egyaránt súlyosan károsítja. Nagy mennyiségű gennyes váladékozással, fájdalommal és a külső nemi szervek viszketésével jár. Nem kevésbé veszélyes a chlamydia sem, mely a gyulladások mellett ráadásul meddőséget eredményezhet, de mindenképpen terhességi rendellenességeket okoz. A kimutatások szerint a chlamydiával fertőzött terhességek 13 %-ban koraszüléssel, 12 %-ban vetéléssel végződnek, a csecsemő gyakran halva születik. Az urogenitális chlamydiozisnak nincsenek tipikus klinikai tünetei. Férfiaknál és nőknél egyaránt gyakran előfordulhat, hogy tünetmentes a lefolyása. Amennyiben mégis „hallat” magáról, a páciensek többek között a nemi szervek viszketésére, a nagy mennyiségű váladékozásra, alhasi fájdalmakra, vizelési nehézségekre, a menstruációs ciklus rendellenességére panaszkodnak. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a nők leggyakoribb panasza a candida. A elmúlt tíz évben duplájára emelkedett az eset előfordulási aránya, s a nemi betegségek 30–45 %-át teszi ki. Kialakulásának kedveznek többek között az egyes ellenőrizetlenül szedett gyógyszerek, a helytelen táplálkozás. Egy másik komoly egészségügyi-szociális probléma a herpesz. Genitális herpeszből évente világszerte közel 20 milliót regisztrálnak. A kór nem csupán a bőrt és a nyálkahártyát, hanem a központi idegrendszert is megtámadja. A várandós anyukáknál azonkívül, hogy másodlagos meddőséget okoz, a halva születések 20 százalékáért is felelőssé tehető – tájékoztat a szakember.
A nemi úton terjedő, egyre nagyobb méreteket öltő fertőzések elkerülése érdekében nagy szerepe van a tinédzserek körében a felvilágosító munkának, az idejekorán végzett diagnosztizálásnak és a hatékony, szakszerű gyógyításnak. Ez a munka viszont csakis a szülész-nőgyógyászok, az urológusok, a bőr- és nemi betegségeket kezelő szakorvosok közös erőfeszítései révén lehet sikeres, véli a főorvos.
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.