Az Európa-nap megünneplését az Európai Tanács Miniszteri Bizottsága 1964-ben határozta el. Majd a nyugati országok kormányfői 1985-ös milánói találkozójukon elhatározták, hogy május 9-én méltatják az öreg kontinens ünnepét. Ez az egység jelképe, kifejezése is. A KISZó Mihajlo Selemba politológustól kérdezte: valaha Ukrajna is tagja lehet majd az európai közösségnek?…
– Bizonyos tények, történések arra utalnak, hogy az EU válságos időszakot él meg. Nem ellentmondás, hogy miközben egyesek kilépnének, Ukrajna az integrációra törekszik?
– Mi az európai népek nagy családjához való csatlakozást már a Kucsma-korszakban kitűztük magunk elé. S mert az Európai Unió valóban válságba került, Ukrajna számára sem elsődleges feladat a taggá válás. Úgy vélem, az országnak sokkal fontosabb, hogy az uniós értékek elsajátítására törekedjen.
– De mintha nem ezt látnánk a gyakorlatban.
– Úgy vélem, az egyes baklövések dacára az utóbbi években az ország közeledett az EU felé. Sajnos nem mennek gördülékenyen a dolgaink, újabbnál újabb akadályok merülnek fel. Rossz döntések következtében összevesztünk néhány szomszédunkkal. Sokan kézlegyintéssel intézik el Magyarország barátságtalan viselkedését. Pedig ezt nem volna szabad. Be kellene látni, visszaéltünk egy fontos stratégiai partner jóindulatával. Maga az unió is hatalmas problémákkal küzd, mint például a britek kiválása vagy az egyre elmélyülő menekültválság. De mindent egybevetve, szerintem, jó úton halad az integráció.
– Ennek egyik jele volna a vízummentesség megadása?
– Bizonyos értelemben igen. A dolognak ugyanis sokféle vetülete van. Bár nem történtek radikális változások, hisz a határátkelés nem lett sokkal könnyebb. Sőt, bizonyos szigorításokra is akadt már példa. A döntés legfeljebb a turizmusnak kedvez. A külföldi munkavállaláshoz továbbra is külön engedélyre van szükség. Igaz, vannak, akik így is megtalálják a kiskapukat.
– Nem fenyegeti-e Ukrajnát az, hogy a Nyugat szemétdombjává válik?
– Nyilván vannak visszaélések, ügyeskedő próbálkozások, de nem ez a dolgok lényege. Ezek a kifogások az euroszkeptikusok kitalációja. Valójában minden tagállam csak nyert a csatlakozással. Az egykori kommunista blokk országai például az uniós pénzek nélkül aligha tudtak volna olyan erőteljes fejlődést produkálni, amilyennek tanúi lehetünk. Ukrajna fejlődése is magasabb sebességfokozatra kapcsolna.
– Ön szerint mikor válhat realitássá országunk uniós tagsága?
– Nem vagyok jóstehetség. Nem hiszem, hogy ez egyhamar bekövetkezik.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.