Vérfürdőt, harmadik Majdant akarnak rendezni a szakszervezetek azzal, hogy többezres tömeget visznek az utcára, hangzott el minap az igazságszolgáltatási szervek által rendezett sajtótájékoztatón. A fórumon arra az elgondolásra reagáltak, amely szerint a szakszervezetek megyei tanácsa nagyszabású, a regnáló hatalom elleni demonstrációt szervez Ungváron.
A megmozdulás elindítói ezek után tartottak a provokációktól. Ezért megerősített rendőri felügyelet mellett gyülekezett a becslések szerint mintegy háromezres tömeg. Kárpátalja tizenhét ágazati szakszervezete és tíz közép- és nyugat-ukrajnai megye szakszervezeti bizottsága küldte el képviselőit az ungvári tiltakozó akcióra.
Az Avangard-stadion előtti téren egy tűt sem lehetett leejteni, amikor a menetoszlopba fejlődött sokaság elindult a megyei közigazgatási bíróság épülete elé, ahol az esemény első részeként az igazságszolgáltatás korrumpáltsága és a bírói önkény ellen emelték fel szavukat. A demonstrálók e tény igazolásának tartják azt, hogy az említett ítélőszék mindent bevetve próbálja megkaparintani a szakszervezetek ungvári székházát. A szónokok a szociális rendszer igazságtalanságait, a kormány politikájának elhibázottságát harsogták és évek múltán ismét felhangzott a jól ismert „Hanyba!” és a „Bandu hety!”.
A sereg innen a megyeházához vonult, ahol folytatódott az államvezetés, az elnöki intézkedések és a Legfelső Tanács által hozott vitás határozatok, népellenes törvények bírálata. Hrihorij Oszovij, az Ukrajnai Szakszervezetek Országos Tanácsának elnöke a dolgozók millióit tömörítő érdekvédelmi szerv ellen indított hadjáratról beszélt. Miközben a véráldozatok árán hatalomra került elit látszatreformokat kezdeményez, az országot tízezerszám hagyja el az értelmiség, menekül az ifjúság, a munkáltatók mintegy kilencmilliárd hrivnyára duzzasztották a bérhátralékokat, a munkahelyeken a biztonsági előírások megsértése miatt évente tízezer ukrán állampolgár válik rokkanttá, a kormány és holdudvara sorra kaparintja meg a szakszervezeti tulajdonokat. Négy év alatt negyvennél több szanatóriumot, gyermeküdülőt és egyéb szociális objektumot vettek el és adtak át magánkézbe. Ma már nincs mód a dolgozók és azok gyermekeinek ingyenes vagy kedvezményes üdültetésére, gyógykezelésére.
A szónok hangoztatta, az ungvári demonstráció csak az egyik, figyelmeztető megmozdulás, amelyet újabbak fognak követni az ország valamennyi régiójában. A szakszervezeteknél betelt a pohár! Készek elmenni a végsőkig, hogy menesszék ezt a népnyúzó kormányt és parlamentet. A demonstrálók által összeállított, az elnökhöz, a miniszterelnökhöz, a Legfelső Tanácshoz írt petíciót átadták a megyevezetőnek, hogy továbbítsa azt a címzettekhez.
A tömegrendezvény atrocitások nélkül, civilizált körülmények között zajlott. Ám ha szükséges, az emberek készek radikálisabb módszerekhez folyamodni, hangzott az eseményt összefoglaló zárszóban.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.