Széljegyzet: Védtelenül

Ukrajna nincs felkészülve a járványok elleni harcra, hangzik el egyre gyakrabban a hozzáértő szakemberek részéről. Bármennyire riasztó, azt mondják, akár már holnap kitörhet az országban egy diftériajárvány.
Legutóbb éppen a megszüntetett országos Köjál volt vezető-helyettese tálalt ki a sajtónak.

Nem rejtette véka alá, hogy a nagy egészségügyi „reformálás” közepette több fronton a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték. Megszüntetve az évtizedeken át jól működő ellenőrző szerveket, nem hoztak létre helyettük hatékonyabbat, nincs, aki felügyelje a gyógyszer- és vakcina beszerzéseket, ezáltal a legolcsóbb, silány minőségűek érkeznek az országba, melyeknek kétes a hatásuk. Nincs tartalék immunbiológiai orvosságokból, sem vakcinákból, sem ellenszerekből. Ezek hiányában most már évek óta több tucatnyian lelik halálukat akár botulizmus következtében. (A megyei infektológián egyetlen adag van belőle, derült ki egy a közelmúltban történt tragédia kapcsán.) A szaktárcának nincs megfelelő immunprofilaktikai, járvány-felderítési programja, helyette létrehoztak egy újabb hivatalt, a közegészségügyi központot, melynek a medicinára irányuló finanszírozás elosztása a dolga, s máris korrupcióba keveredett.

E fejetlenségek következményeként az országban egymást követik a különféle járványok, bukkannak fel rég elfeledett veszélyes betegségek, maradnak felderítetlenül különös esetek, lásd a cserkaszi iskolában történteket, amikor gyerekek tucatjai ájultak el mindmáig ismeretlen okból. A mikolajivi víztározóban a minap például kolera törzset találtak. Ukrajna második a tuberkulózis terjedése terén, s az esetek 20 százalékát túl későn derítik fel. A lakosság alacsony oltottsága miatt akár holnap beondulhat egy diftéria- vagy más járvány, ha a kanyaró még nem lenne elég, amit tavaly ősz óta nem képesek megállítani.

Épp csütörtökön derült ki, hogy a rahói járási Feketetisza iskolájában az utóbbi napokban 36 tanuló betegedett meg a kórban, közülük ketten kórházi kezelésre szorulnak. Ami a kanyarót illeti, van itt más is: több olvasónk jelezte, hogy hiába érkezik a megyébe most már rendre humanitárius segélyként több ezer kiváló minőségű vakcina, mégsem jutottak hozzá, s végül privát klinikán, pénzért oltatták be csecsemőjüket. Az emberekben felmerül a kérdés, vajon hová kerül vagy hol tűnik el az oltóanyag?

Forrás:
KISZó/Magyar Tímea

Post Author: KISZó