A magyar találékonyság határtalan

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola közös szervezésében immár 12. alkalommal került sor a Kárpátaljai Tudományos Diákköri Konferenciára.

A rendezvényt Beregszászban, a főiskola Győr termében tartották. Váradi Natália kifejtette, 2017 júliusában hirdették meg a jelentkezést, amit 2018 áprilisáig regisztrálhattak, ez idő alatt 42-en jelezték, hogy szeretnék bemutatni kutatási eredményeiket a szakértő zsűri előtt. Az ő munkájukat 50 opponens bírálta, végül negyven előadó hét különböző szekcióban (biológia és kémia, orvos és egészségtudomány, földtudomány és turizmus, fizika és matematika, társadalomtudomány, történelemtudomány, filológia) mutathatta be a tudását, eredményeit 28 zsűritag előtt, akik közül 12 kárpátaljai, 16 pedig a Kárpát-medence valamelyik felsőoktatási intézményéből érkezett.

– A kritikát, a jó tanácsokat fogadjátok szeretettel, hiszen mindez a ti érdeketekben hangzik el, és ne feledjétek, a tudás templomába vezető kapu fölött két szó áll: Higgy önmagadban! Higgyetek magatokban, dolgozzatok, mert mindent lehet, csak akarni kell – intézte szavait a fiatalokhoz a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója.

Dr. Illés Boglárka, kifejtette, többek mellett azért fontos a diákköri konferencia, mert arra is lehetőséget biztosít, hogy minél több fiatal meg tudja mutatni, hogyan járta végig a tudáshoz vezető utat.

– Úgy gondoljuk, hogy a tudás elengedhetetlen a nemzet boldogulásához, az óriási nemzeti kincs – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma Család és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság Ifjúságpolitikáért és Esélyteremtésért felelős helyettes államtitkára majd köszönetet mondott a pedagógusoknak és szakembereknek, akik segítik a fiatalokat abban, hogy tudásukat ki tudják bontakoztatni.

– Mi a Nemzeti Tehetségprogramon keresztül nemcsak az anyaországban, hanem külhonban is segítséget nyújtunk a fiataloknak, 2015 óta a Nemzet Fiatal Tehetségeiért ösztöndíjon keresztül ezt közvetlen formában is meg tudjuk tenni – tette hozzá a politikus sok sikert kívánva az ifjú tudósoknak.

Szilágyi Mátyás, a beregszászi külképviselet főkonzulja kihangsúlyozta, a magyar tudományosság a világ élvonalában szerepel, a magyar tudósok meghatározó módon jelen vannak a világ legfontosabb egyetemein, és nemzetünk lélekszámához képest arányosan nagyon magas a magyar Nobel-díjasok száma is.

– A magyar tudományosság sikereinek magyarázata a legnagyobbrészt az oktatásban rejlik, amelynek a tudományos diákköri mozgalom az egyik alapvető és meghatározó eleme. Örvendetes, hogy az országos tudományos diákkörben magyarországi felsőoktatási intézményekben tanuló hallgatók mellett immár a határon túli magyar egyetemisták is nevezhetnek pályamunkáikkal a tudomány szekciónak valamelyikében – emelte ki a diplomata.

– Azt szokták mondani, hogy a tudomány nem ismer határokat, és ha ez igaz, márpedig igaz, akkor százszorosan igaz ez miránk, magyarokra. Ez a mostani konferencia is bizonyítéka annak, hogy a magyar innováció, a magyar találékonyság sem mesterséges, sem pedig természetes határokat nem ismer, azokat mind le tudja győzni – fogalmazott Kuti László, az Ungvári Főkonzulátus első beosztott konzulja.

Hozzátette, az itt jelenlévő fiatal kutatók is nemzetünk jövőjének kiteljesedését képviselik.

Ezért különös jelentősége van annak, hogy ismét egy nagyszabású konferenciára kerül sor, melynek egyik legfőbb célja magyar nyelvünk, szakmai önképzésünk és a kapcsolattartás ösztönzése.

Fodor Gyula kifejtette, az eddigi rendezvények sikere bizonyított, ezeket méltósággal szervezték meg, és a mai alkalom is a kutatómunka igazi ünnepe. A főiskola rektorhelyettese köszönetet mondott a felkészítő tanároknak, szervezőknek és nem utolsó sorban a támogatóknak, hogy évről évre megrendezhetik az egyre népszerűbb találkozókat.

Köszöntötte a megjelenteket Sin József, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, aki az olvasás, az önképzés, az ismeretek „elraktározásának” fontosságáról szólt.

Sok sikert kívánt a diákoknak dr. Horváth Ákos, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnökségi tagja, dr. Csernicskó István, a Kárpátaljai Magyar Akadémiai Tanács alelnöke.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó