Az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézet Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszéke a napokban tartotta tudományos diákköri konferenciáját.
A rendezvény egyik fő célja, hogy az első évfolyamos diákok is elinduljanak a tudomány és kutatás felé vezető úton, segítsük őket a helyes kutatási módszerek kiválasztásában. A fórumra 34 diák regisztrált és szólalt fel két szekcióban: történelem, illetve nemzetközi kapcsolatok. Nagy volt a lelkesedés, a felkészülésben – konzultáció formájában – a tanárok nyújtottak módszertani segítséget.
– A minőségi oktatás mellett legfontosabb a tudomány. Önök tanulmányaik és szakmai pályafutásuk izgalmas szakasza előtt állnak, „szakértővé” válnak a választott témában, megváltozik a világról alkotott képük, más szemszögből tudják megvizsgálni a tényeket és ami a legfontosabb, maradandót alkotnak – hangsúlyozta Dr. Kis Éva professzor. – A Magyar Történelem és Európai Integráció Tanszék többek között eme konferenciai szereplésen keresztül méri le az önök szakmai felkészültségét, segíti önöket abban, hogy fejlődjenek. A tudományra és a kutatásra úgy kell tekintenünk, mint egy facsemetére, ha gondozzuk, ápoljuk, időt szentelünk rá, akkor gyönyörű fa lesz belőle, az emberek nem csak gyönyörködni fognak benne, hanem hasznos is lesz számukra, hiszen oxigént termel, mely az emberi lét egyik legfontosabb eleme.
A konferencián számos diák kimagaslóan szerepelt. A kutatási témában való jártasságukat alátámasztotta a szekcióvezetők kérdéseire adott válaszuk is.
A történelem szekció helyezettjei:
1. Balla Eszter
2. Dorgay Zsófia
3. Hajdu Éva
Különdíjban részesült : Marosán Kamilla és Klimovics Ivanna.
A történelem szakos diákok az ókortól egészen a XXI. század elejéig próbálják feltárni a történelem fehér foltjait. Klimovics Ivanna a régészeti kutatások módszertanával és fontosságával foglalkozik Kárpátalján. Dorgay Zsófia és Balla Eszter többek között a református egyház és a presbitérium szerepét kutatatja, s azok hatását egy-egy településen.
A nemzetközi kapcsolatok szekció helyezettjei:
1. Major Szabina
2. Spenik Katalin Mária
3. Kálmán Barnabás
A hallgatók esettanulmányokkal és országok elemzésével foglalkoznak, például Spanyolország integrációját kutatják, az Európai Unió migrációs politikáját elemezgetik. A diákok komplex vizsgálatokat végeznek, hiszen a gazdaságtan mellett elengedhetetlen a geopolitikai, politológiai, idegennyelvi ismeret. Rendhagyó módon most az első évfolyamos diákokat is felkészítettük a konferenciára, Kész Anasztászia és Katona Veronika kutatásait különdíjban részesítettük.
Dolinai Zsuzsanna,
egyetemi előadótanár