Dr. Grezsa István, Kárpátalja fejlesztéséért és a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programért felelős miniszteri biztos és Török Dénes, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének elnöke sajtótájékoztatót tartott Beregszászban egy, a kárpátaljai és anyaországi magyar nagycsaládosok számára biztosított új üdülési lehetőségről. Vagyis, anyaországi támogatással a KMNE egy panziót vásárolt a Kárpátokban, az Uzsoki-hágó alatt lévő Nagybereznai járáshoz tartozó Viharoson (Viska).
– Nem véletlen, hogy egy nagyobb lélegzetvétellel egy újabb feladatsor előtt éppen a nagycsaládosokkal közösen szerettem volna sajtótájékoztatót tartani néhány hónap szünet után. A nagycsaládosok ügye jelképezni fogja azt a munkát, amelyet a következő esztendőkben is folytatni szeretnénk Kárpátalján – hangsúlyozta dr. Grezsa István. – Magyarországon 2018 a családok éve, ehhez kötődően ez az esztendő nemcsak az anyaországban, hanem a külhoni magyar közösségekben is a családok éve.
Itt, Kárpátalján a KMNE az egyik legdinamikusabban fejlődő, több ezer embert megmozgató civil szervezet, ezért arra gondoltunk, úgy lehetne jobban támogatni egy ilyen szervezetet, hogy önálló táborozási lehetőséget biztosítunk nekik.
Ezt Viharos községben egy jelenleg is működő, jól berendezett panzió megvásárlásával tudjuk szolgálni, a forrásokat ehhez a Magyar Házak Kárpátalján kormányprogram keretében biztosítottuk – tette hozzá a miniszteri biztos.
– Ön szerint mit üzen ez a program a Kárpátalján élő magyaroknak és nem magyaroknak?
– Azt hogy legyen bármilyen rossz a viszony Kijev és Budapest között, Magyarország folytatni fogja azt a gesztuspolitikát, amellyel nemcsak a kárpátaljai magyar közösségeket, hanem az itt élő valamennyi nemzetiséget és a többséget egyaránt támogatni kívánja.
Nagyon örülnénk, ha az egyre mélyülő szakadék, amit meglátásunk szerint a kijevi politika vált ki, eltűnne, vagy legalább mérséklődne, ugyanis a mi célunk sohasem az volt, amivel igaztalanul vádolnak bennünket, hogy bármiféle szeparatista törekvést erősítsünk Kárpátalján, hanem, hogy Ukrajna legnyugatibb megyéje kapocs és híd legyen az Európai Unió felé, ahová, egyébként Ukrajna is évek óta deklaráltan vágyakozik. Nagyon örülnénk, ha nemcsak Budapest célozná meg kiemelt fejlesztési helyszínei között Kárpátalját, hanem Kijev is, akár karöltve, akár külön-külön program keretében. Visszatérve a panzióhoz. Itt politikától független, jelentős társadalmi réteget érintő támogató beruházásról van szó. Itt nemcsak magyarok fognak nyaralni, hanem nem magyarok is. Remélem, ez egyfajta üzenetként is eljut azokhoz, akiknek meg kellene hallani, mi továbbra is megbízható partnere kívánunk lenni ennek a nagy országnak, és abban vagyunk érdekeltek, hogy a társadalmi, politikai, gazdasági helyzet stabilizálódjon, és fejlődési pályára lépjen Ukrajna is.
Török Dénes elmondta, maga az ötlet, hogy egy üdülési hely létrehozásában gondolkodjanak, egy felmérés alapján vetődött fel, kiderült, a tagcsaládok 88 százaléka nem jut el családi üdülésre. Természetesen a gyerekek sok táborban kikapcsolódhatnak, de mint család, nem engedhetik meg maguknak, hogy évente egyszer – de még egy hétvégére sem − szülők és gyerekek együtt pihenhessenek.
– A panzióban 45-50 fő fér el, már meg is hirdettük a tagcsaládjaink körében azt a lehetőséget, hogy a szeptemberi három hosszú hétvégén azok, akik nyáron sehová nem jutottak el, teljesen ingyen pihenhetnek.
A többi tagcsalád is rendkívül kedvezményes áron bármikor foglalhat ott szállást. A fő célunk: szociális és kedvezményes áron történő üdültetés. A létesítmény egész évben használható, mivel a közelben sífelvonók is működnek, üzleti bevételre is szert tehetünk. Még az sem kizárt, hogy idővel bevonhatjuk a panziót az Erzsébet-program üdültetési helyszínei közé, ami nemcsak stabil bevételt jelentene, hanem egyúttal azt is, hogy Kárpátalja még ismertebbé válhat a magyar közgondolkodásban – mondta a KMNE elnöke. – Mivel a panzióhoz egy 1,3 hektáros terület tartozik, a közelben játszótéri elemek vannak, medence, szauna, nyugodtan lehet természetbarát programokat, gyalogtúrát, biciklitúrát stb. szervezni. Télen pedig síelésre is kiváló a helyszín. Tehát a környéken rengeteg látnivaló van, érdemes ellátogatni ide – tette hozzá.
Mivel dr. Grezsa István immár kicsit más szerepkörben jelent meg ismét vidékünkön, kikívánkozott a kérdés, mennyiben változott a portfóliója?
– Kormánybiztosság helyett miniszteri biztosként folytatom, de a kárpátaljai portfólió teljes egészében megmaradt, és nevesítésre került még az egész Kárpát-medencére kiterjedő óvodaprogram felügyelete. Kárpátalja az első terület, amely a forrásokat a program két ütemében teljes egészében megkapta. Ebben a pillanatban is tíz felújított óvoda és két ovisportpálya vár átadásra. Nagyszabású terveket dédelgetnek a történelmi egyházak és a KMPSZ. Már az is jól látszik, hogy az óvodaprogramot két irányban kellene tovább fejleszteni, vagyis az óvodaprogram által felvetett jövőkép azt követeli meg, hogy egy bölcsődeprogramot indítsunk a Kárpát-medencében, hiszen nemcsak az óvodában vannak komoly lemaradások, a bölcsődei ellátásban még inkább.
Az a remény, hogy 48 ezerről 60 ezerre növeljük a magyar óvodába járók számát, azt is jelenti a gyakorlatban, hogy meg kell vizsgálnunk az általános iskolai magyar nyelvű kisebbségi oktatási rendszert is az egész Kárpát-medencében.
Ez tehát további feladatokat ró a magyar nemzetpolitikára. Kárpátalját illetően pedig felsorolni is hosszú volna, mivel foglalkoztunk az elmúlt időszakban, és ugyanúgy hosszú lenne ez a lista, hogy miket tervezünk. Továbbra is megkülönböztetett erővel szeretnénk az itteni magyarság szülőföldön való megmaradását szolgálni, és az is fontos, hogy a többség számára segédkezet nyújtsunk, hogy érezzék, Magyarországra mindig számíthatnak.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.