Fesztivál a fiataloknak, a fiatalokért

Ha valami, akkor a buli még összehozza az ifjúságot. Ezt bizonyítja a KMKSZ Ifjúsági Szervezete által rendezett ISZ-Feszt is, melynek programjain több mint háromezren gyűltek össze esténként.

A szervezet korábbi ifjúsági napja immár háromnapos fesztivállá bővült. Az esemény nagy érdeklődést váltott ki a fiatalok körében, mindenki izgatottan várta a tiszapéterfalvai összejövetelt. A Tisza Stadion légköre a jó néhány évvel ezelőtt dübörgő KKKTF (Kárpátaljai Könnyűzenei és Képzőművészeti Táncfesztivál) hangulatát idézte.

Ez a rendezvény viszont nem csak az esti sztárvendégekről szólt. S nem is csupán szépségversenyből vagy a nagy népszerűségnek örvendő lézerfogócskából és paintball mérkőzésből állt össze. A szervezők közéleti kerekasztalról is gondoskodtak, ahol a szakemberekkel az „Ukrajna az EU küszöbén?” témakört feszegették.

Bocskor Andrea és Deli Andor európai parlamenti képviselők, valamint Barta József, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke arról beszélt, mennyi a valószínűsége annak, hogy az ország EU-tag legyen a jövőben, illetve milyen kritériumoknak kell megfelelni a tagság elnyeréséért.

Bocskor Andrea kiemelte: nem valószínű, hogy Ukrajnának 2025-ig sikerül csatlakozni az EU-hoz. Ám ahhoz, hogy Ukrajna esélyes legyen a felvételre, a látszatintézkedések helyett valós reformokat kellene végrehajtania.

– Minek köszönhetően és milyen céllal bővült a rendezvény?

– Hiányoltuk, hogy Kárpátalján nincs az olyan fesztivál, amely középpontjában a fiatalok vannak. Kezdetben volt az Aréna, majd a KKKTF, aztán évekig semmi. Mi próbálkoztunk az Ifjúsági Nappal, amit most egy egész hétvégés programmá sikerült formálnunk – jegyzi meg Dobsa István, a KMKSZ ISZ elnöke. – Egy ilyen fesztiválnak nagyon komoly anyagi vonzata van, de hála a Magyar Kormánynak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a Bethlen Gábor Alapnak, a Szerencsejáték Zrt.-nek és Grezsa István miniszteri biztosnak, megvalósulhatott a találkozó. Az efféle rendezvények nagyrészt a szórakozásról szólnak, de fontos, hogy nevelni is tudjuk a fiatalokat. Habár nappal nehéz őket kicsalogatni a sátorból, megpróbáltuk mégis megtenni azt egy kerekasztal-beszélgetéssel.

– A fesztivál némi hazacsalogató erővel is bír. Mivel ösztönzitek a fiatalokat az itthonmaradásra?

– Önhibánkon kívül nehéz és sajátságos helyzetbe kerültünk. Mi megértjük, ha a fiatalok külföldre mennek. Sok esetben jó is, ha világot látnak, tapasztalatot gyűjtenek, nyelvet tanulnak, pénzt keresnek.

A lényeg, hogy jöjjenek vissza, és itt próbáljanak meg boldogulni, hiszen az alapvető lehetőségek itt is megvannak.

Az Egán Ede gazdaságfejlesztési program például remek kapaszkodó. Mi erkölcsi támogatást tudunk adni. Az a dolgunk, hogy felhívjuk a fiatalok figyelmét, mennyire szép helyen élünk, mennyi lehetőség van Kárpátalján. Érdemes kitartani, még ha nehéz is, mivel semmilyen háború és semmilyen gazdasági válság nem tart örökké. Bízni és hinni kell.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó