Európai árak, kínai minőség

A legtöbb szülő legalább olyan izgatottan várja a szeptembert, mint az iskolába készülő csemetéje. Az anyukák nagy része élvezettel veti bele magát a tanszerek vásárlásába, többször szétnéznek a piacon, míg megtalálják a legmegfelelőbb öltözetet, iskolatáskát, kényelmes cipőt. Gond csak akkor van, ha mindez többe kerül, mint amennyit szántak rá. Nézzük, idén hogyan alakulnak az árak.

Ötszázalékos akció

Beregszász főterén hetek óta tart az iskolabazár. Bár nagy vásárlás még nem zajlik, az árusok nem panaszkodnak. Elmondásuk szerint a tavalyihoz képest jelentéktelen a drágulás, de miután megtudtuk néhány dolognak az árát, eltűnődtünk azon, vajon hová is lehetne még feljebb emelni? Itt van például az iskolatáska, a legszükségesebb eszköz. Nem hittünk a szemünknek, amikor azt láttuk, egy jó minőségű 1200 hrivnyába kerül.

Csodálkozásunkat látva az árus megjegyezte, nem kell megijedni, mert van 160 hrivnyás táska is, de az olyan is, mint az ára…

– Valóban nem olcsók az iskolatáskák, ám mégis a középkategóriás és az ezer hrivnya körüli darabokat viszik inkább, azokra ugyanis két év garancia van. Emellett ha valaki ilyen drága árut vásárol, a többire ötszázalékos engedményt adunk, s minél több mindent vesznek meg, annál nagyobb a kedvezmény – tudtuk meg.

Természetesen a többi, iskolakezdéshez nélkülözhetetlen eszköznél is rákérdeztünk, mi mennyibe kerül. Íme: füzetek 3 hrivnyától fölfelé, radír 2 hr, grafitceruza 2 hrivnyától fölfelé, olló 10 hr, filctoll 13-26, vízfesték 18-60, tolltartó 25-től fölfelé, napló 15-től fölfelé, egy doboz olasz, jó minőségű színes ceruza pedig 93 hrivnyát kóstál.

Azt mondják, egy nő már a pólyában nő, a gyengébbik nemre pedig nagyon is jellemző a vásárlókedv, a válogatás, a próbálgatás. Ezt az árusok is alátámasztották. Elmondásuk szerint a kislányok hosszú percekig nézelődnek, válogatnak, próbálgatnak. A tini lányok körében a flamingós táska a menő, míg a kicsik a jégvarázsból ismert Elzás, Sofia hercegnős és Hello Kittys táskákat akarják. A kissrácok minél hamarabb le szeretnék tudni a vásárlást, nem válogatnak, vagy ha mégis, a Tini nindzsa teknőcös táskákat részesítik előnyben.

Lembergből is ide járnak

Miközben kérdezősködtünk, vásárlók is feltűntek. Érdekessége a dolognak, hogy Lembergből érkezettek szeretettek volna kislányuknak vásárolni, ám nem tették, ugyanis az anyuka elmondása szerint náluk minden fele annyiba kerül, mint itt.

– Önöknél európai árak vannak! – mondta kicsit meglepődve. – Direkt azért jöttünk ide olyan messziről, hogy a városi barangolás mellett bevásároljunk iskolakezdés előtt, de nem tesszük, ugyanis Lembergben minden sokkal olcsóbb– tette hozzá. Nem így vélekednek a magyarországi vásárlók. Ők még mindig a mi árainkat tartják kedvezőbbnek.

Százával jönnek át a határ túloldaláról, hogy a beregszászi standokon vásároljanak be gyermekeiknek.

Egy beregszászi anyuka sem nagyon örült az áraknak.
– Borzasztó, nem is értem, milyen fizetéshez igazítják ezeket az árakat. A kislányom, Jázmin most kezdi az első osztályt, eddig csak a tanszerekre 2000 hrivnyát költöttünk, és ebbe még nincs beleszámolva a ruhanemű, ami szintén kell. El sem tudom képzelni, ott, ahol sok gyermek van, hogy tudnak bármit is megvenni. Az áru szemet gyönyörködtető, még a felnőttnek is. Sajnálom azokat a gyerekeket, akik csak messziről nézhetik a sok szép dolgot – mondta.

Több hullámban vásárolnak

Lelkes Ferenc közel tíz éve foglalkozik tanszerek értékesítésével Nagydobronyban. Huszonöt évig dolgozott az oktatásban is.

– Mennyibe kerülnek az iskolatáskák?

– Úgy döntöttem, hogy az idén nem árulunk iskolatáskákat, két okból: az egyik, hogy a jó minőségűeknek nagyon felment az ára, a másik pedig, hogy az internetes kereskedők leverik az árát. Ez tetszik a szülőknek, mert a gyerekeknek sokszor a minta számít a táskán (például mesefigurás a kisebbeknek) nem a minősége.

– Beindult-e már a bevásárlás, mi az, amiből a legtöbb fogy?

– Az iskolára való felkészülés háromféleképpen történik. Vannak szülők, akik már most elkezdték a bevásárlást és lassanként veszik meg a dolgokat szeptemberig. Vannak, akik előbb listát írnak, és később fognak vásárolni. A harmadik kategóriába tartozók pedig megvárják a tanévkezdést és megkérdezik a pedagógust, mire van szüksége a gyereknek. Illetve, ha tanévkezdéskor a tanulók kapnak valamilyen ajándékcsomagot, akkor azt már nem kell megvásárolni. Mindig kelendő viszont a füzet, toll, ceruza.

Kétezer hrivnya fölött jár

Varga Katalin kislánya Homokra jár iskolába. Viktória most kezdi a második osztályt. Csak a ruhák közt válogat, a többit a szüleire bízza.

– Mi már május végén tettünk egy bevásárló körutat, nemrég ezt újra megtettük. Lassan megvettünk mindent – meséli a koncházai anyuka. – Szerintem valamennyivel az idén is drágultak az árak. Már kétezer hrivnya fölötti összeget költöttünk el.

Sportruhát most 900 hrivnyáért vettünk, tavaly a táska 1100 volt.

Az idén ez utóbbit olcsóbban, 600 hrivnyáért tudtuk megvenni. Le volt árazva. Muszáj volt vennünk, mert a tavalyi szétszakadt.

– Van valamilyen elvárása a kislányának?

– Ungváron vásároltunk a piacon, de az apukája Németországban dolgozik, ő ott vett pár dolgot neki, mivel azok jobb minőségűek az ittenieknél. A kislányom nem vesz fel akármilyen ruhát, neki laszinnadrágos szabadidőöltözet kell, aminek nem egyszínű a felsője és a nadrágja. Ha valamiben nem érzi jól magát, azt nem veszi fel. A többi dologba viszont nem szól bele, egyedül azt kötötte ki az iskolatáska-vásárlásnál, hogy sötét színű legyen, mert az kevésbé koszolódik.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó