A sarki szemétgyűjtő körül megint kibírhatatlan a bűz, a látvány hányingerkeltő. A kukák üresek ugyan, pár órája járt itt az AVE Ungvár szemetes autója, a fiúk azonban csak a konténereket ürítették ki, a körülöttük lévő rothadó szerves anyagokat (meg a szervetleneket is) otthagyták. Ugye, ismerős a kép? A megyeszékhelyen élők naponta találkoznak ilyesmivel. Amikor szóvá teszik, a kukásautóval tartó munkások csak a vállukat vonogatják: ez nem a mi dolgunk. Valóban nem az?
A választ keresve indultunk el az AVE Uzhorod telephelyére. A korábbi székházukban azonban hiába kerestük, néhány háztömbbel odébb költöztek. Ám feleletet ott sem kaptunk. A belvárosi irodában az ügyfélszolgálat csak felveszi a panaszokat, de nem tiszte az újságírók tájékoztatása. Kapunk egy telefonszámot. A híváskor közlik velünk, a cég telephelye és vezetősége Onokócon székel.
Némi bolyongás és kérdezősködés után megtaláljuk az eldugott helyre költöztetett intézményt. Készséges és szimpatikus hölgy fogad. Ő a titkárnő és az adminisztrátor egy személyben, vele egyeztettünk telefonon. Az innen nyíló szobában találjuk az igazgatót. Natalija Jakubik irodájának berendezése is arra utal, itt rendszerető, jó ízléssel megáldott nő a házigazda.
A telephelyen is szembeötlő a katonás rend. Miért nem látható ez a városban és megyeszerte? Hamarosan erre is választ kapunk.
A csinos fiatalasszony ungvári lakos, egy 18 és egy kilencéves gyerek édesanyja. 23 éven át állami tisztviselő volt. Három esztendeje vállalta el a cég igazgatását. Mint mondja, nagy fába vágta a fejszéjét, de nem az a fajta, aki meghátrál a nehézségek elől.
– Az AVE Ungvár 2013 óta létezik. 50 fős kollektívánk 15 munkagéppel szolgálja Ungvárt, illetve az Ung-vidék 17 települése és Szerednye nagyközség lakosságát – szól az igazgató bemutatkozó tájékoztatója. – A létszám évek óta változatlan, viszont egyre nagyobb feladattal kell megbirkóznunk.
Egy éve még napi 700 köbméternyi hulladékot gyűjtöttünk be és szállítottunk a járási szeméttelepre. Ma ez a mennyiség meghaladja az ezer tonnát.
Sok lett az illegális szemetelő, aki nem fizet a cégnek, de legalább nem a faluvégen vagy az útszéli árkokban szabadul meg a felesleges dolgoktól.
Az emberek mentalitásával, rendszeretetével nincs minden rendben. Még mindig sok az illegális szemét. Az óvodákban és iskolákban rendezett felvilágosító foglalkozások keretében az átneveléssel próbálják környezetbarát viselkedésre oktatni a gyermekeket. Ám ez nem sokat ér, ha odahaza más példát látnak…
– Az alkalmazottaink két műszakban dolgoznak. Ezért van az, hogy sokszor éjszaka ürítik ki a kukákat, konténereket. Egyébként szigorú beosztásunk van arra, mikor honnan gyűjtünk. Persze, előfordulnak problémák − lerobbannak a járművek, nincs hely a járási hulladéktelepen… ilyenkor borul a megszokott rend – sorolja az igazgató.
Mint mondja, a járási szemétteleppel komoly problémák vannak.
Az objektum már teljesen megtelt. Szinte mozdulni sincs hely, a járműveik gyakran be sem tudnak hajtani a területre. A kánikulában óriási a bűz.
Nagy szükség volna egy új létesítményre, de leginkább a feldolgozó hiányzik. Ez nemcsak Ung-vidéki probléma, más régiók, megyék is küzdenek vele. Beszélgetőtársam erről így vélekedik:
– Próbálkozunk a szelektív hulladékgyűjtéssel, igaz, nem sok sikerrel. Az emberek dolga lenne külön válogatni a pillepalackokat, a papírt, az üvegből készült dolgokat és a megfelelő konténerbe dobálni. De vannak, akik ezt semmibe veszik, megrongálják a gyűjtőedényeket. Az Ungváron lévő 40 gyűjtőhelyről hetente alig 150 kilogrammot szállítunk el.
Natalija Jakubik elmondása szerint a legtöbb bajt a műanyag palackok okozzák. A telephelyen lévő üzemegységükben szétválogatják a papírt a műanyagtól, a prések briketté sajtolják a pillepalackokat, majd Fasztovba szállítják, ott van ugyanis az ország egyetlen ilyen feldolgozója.
– Sokszor szidnak minket, hogy nem szállítunk el mindent, a dolgozóink a konténerek körül is otthagyják a szemetet. Tudni kell, az általunk vállalt és a tarifánkban szereplő szolgáltatás a háztartási hulladék begyűjtése,
kivágott fákat, nyesedéket, lekaszált füvet, építkezési törmeléket a konténerek mellől nem takarítjuk el.
Pontosabban csak azokról a helyekről visszük el ezeket, amelyekre van szerződésünk. A többi helyről azok a cégek illetékesek a begyűjtésre, amelyek pályázat útján jogot nyertek rá – magyarázza a direktor. – A vállalatunk Facebook oldalán bárki megtekintheti az ezekről szóló tájékoztatót.
Nem könnyű munka a kukásoké, jegyzi meg az igazgató. Műszakonként − hóban, kánikulában − akár 20-25 kilométert is gyalogolnak a gépkocsik mellett. Gyakran kerülnek konfliktusba a lakossággal.
A kukaürítésen kívül egyéb szolgáltatásaik is vannak, tájékoztat. Az alkalmazottaik takarítják például a megyeszékhely belvárosát, kaszálják a parkok füvét. Kimenő nélkül, két műszakban…
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.