Mit kell tudni a tartásdíjról?

A volt férjem már több mint két éve nem fizeti a gyermektartást, s a tartozása megközelíti a 100 ezer hrivnyát. Igaz-e, hogy nőtt a tartásdíj összege és így ő is többet kell hogy fizessen? – kérdezi Sz. Tamara olvasónk.

Kérdését a KISZó a megyei igazságügyi főosztályhoz továbbította, ahonnan Pavlo Petrenko igazságügyi miniszter aláírásával a következő válasz érkezett.

– Mikor lépnek hatályba az új normatívák?

– A kormány és az igazságügyi minisztérium közös fellépésének köszönhetően sikerült második olvasatban gyorsan a törvényhozás elé vinni a Nincs idegen gyermek elnevezésű jogszabály tervezetét. A Legfelső Tanács júliusban elfogadta a törvénycsomagot, majd azt az elnök is aláírta. Az új paragrafusok augusztus 29-én lépnek hatályba.

– Miért volt szükség büntető szankciók bevezetésére a nem fizetőkkel szemben?

– Az árak folyamatosan emelkednek. Ezért nagyon igazságtalan, hogy azok a személyek, akiknek több évi tartozásuk van, az elmaradás kifizetésével mentesültek az olyan korlátozások alól, mint a külföldi utazás, a gépjárművezetés vagy a vadászat tilalma. Az egy- vagy kétéves elmaradás miatt korábban sokkal többet ért az a pénz, amit most fizet ki, több mindent – játékot, könyvet, ruhát lehetett érte vásárolni. Épp ezért vezettük be a tartásdíj progresszív növelését attól függően, mennyi ideje nem fizet az illető.

– Miként változik a tartozás összege?

– Az igazságügyi minisztérium által kidolgozott dokumentum szerint az állami vagy magán végrehajtó dönthet a bírság összegéről annak függvényében, mekkora a tartásdíj elmaradása.
Ha például az illető már 12 havi összeggel tartozik, akkor az elmaradt összeg 20 százalékos növekedésével kell számolnia.

Egyszerű példa. Ha az adott szülő havonta 2000 hrivnyát kellett hogy fizessen, de azt egy éven át elmulasztotta, akkor a végrehajtó 20 százalék bírságot ró ki, miáltal a kifizetendő összeg 4800 hrivnyával emelkedik, tehát az adós 28 800 hrivnyát köteles átadni gyermekének.

Amennyiben a szülő két éve nem fizet gyermektartást, a bírság összege 30 százalékkal nő.

A három- vagy több évi tartozást felhalmozottak díjtétele 50 százalékkal emelkedik. A havi 2000 hrivnyás tartásdíj mellett a gyermeknek pluszban fizetendő bírság összege 36 ezer hrivnya. Ez az összeg meggyőző erejű kell hogy legyen arra nézve, hogy a szülő ne feledkezzen meg a gyermekével szembeni kötelességéről. Mert minél nagyobb összegű a tartozás, annál jelentősebb a pluszban fizetendő büntetés.

– Mikortól számítódik az elmaradás utáni szankció?

– Megjegyzendő, hogy a tartozás miatti bírság órája attól a pillanattól ketyeg, amikor a végrehajtó átnyújtotta a kényszerítő intézkedésről szóló dokumentumot. Az állami végrehajtó szolgálat munkatársai és a magánpraxisban működők a határozatban rögzítik a tartozásról és a kiszabott bírságról szóló tájékoztatást. Az ilyen dokumentumot az elkészültét követő munkanap folyamán el kell küldeni az adósnak és a gyermeket nevelő másik szülőnek.

A bírságot a végrehajtó hajtja be az adós féltől azt követően, hogy kifizette az elmaradt tartásdíj teljes összegét és az egyéb felmerült költségeket, s a pénzt átutalta a behajtó számára.

Amennyiben az adós nem hajlandó önként eleget tenni fizetési kötelezettségének, a végrehajtóknak jogukban áll kényszerítő eszközöket alkalmazni – a vagyon elkobzását, az illető jövedelmének lefoglalását és egyéb szankciókat.

– Felkészültek-e a végrehajtók az új normatívák alkalmazására?

– Az illetékes tárca nem ült ölbe tett kézzel, miközben a törvény második olvasata készült és az elnöki aláírásra vártunk. Elkészítettük a végrehajtók számára az újítás alkalmazásáról szóló pontos tájékoztatót. A végrehajtó szervek pedig már begyűjtötték az adósokról a szükséges információkat és felkészültek rá, hogy

2018. augusztus 29-től alkalmazzák az új jogszabályokat.

Ezért az a személyes javaslatom az érintettek számára, mielőbb teljesítsék gyermekeikkel szembeni kötelességüket, hogy elkerüljék a büntető szankciókat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó