Ukrajnában évente mintegy ötezer ember tűnik el. Közel tíz százalékuk Kárpátalján. Felkutatásuk a megyei rendőr-főkapitányság nyomozói osztályán belül működő szektor munkatársaira tartozik. Hogyan fest a kép vidékünkön? – kérdezte a Kárpáti Igaz Szó Kosztrubánics Adrient, a megyei rendőrség eltűntek felkutatásával foglalkozó főmegbízottját.
– Hogyan és hova tűnnek el az eltűntek?
– A felnőttek többnyire tudatosan fordítanak hátat a családjuknak, mert meg akarnak szakítani velük mindennemű kapcsolatot, s új életet próbálnak kezdeni. A fiatalkorúak pedig leginkább kalandvágyból vágnak neki az ismeretlennek.
– Mi a felkutatás sikerének titka?
– Az idő fontos tényező. Minél hamarabb látunk hozzá a kereséshez, annál biztosabb, hogy eredményes lesz a nyomozás. Éppen ezért örvendetes, hogy a jelenlegi gyakorlat lehetővé teszi az azonnali intézkedést. Ha az illető felkutatása tíz nap leforgása alatt nem jár sikerrel, akkortól számít nyomtalanul eltűntnek.
– Mi a helyzet a holtan előkerülőkkel?
– Az esetek mintegy tíz százalékában holtan kerülnek elő a keresett emberek. Az oszlásnak indult hullákat sokszor maguk a hozzátartozók sem tudják azonosítani. Illetve nem is akarják, mert abban bíznak, hogy az nem az, akit ők keresnek. Különben a holtan előkerülők többnyire gyilkosság vagy baleset áldozatai.
A közelmúltban a Munkácsi járásban az egyik erdőben találtak egy holttestet. A Csernovicból származó fiatalember földi maradványait az édesanyja azonosította, aki évek óta kerestette eltűnt fiát.
Az országos kutatás azonban nem hozott eredményt. Megállapítást nyert, hogy a néhait megölték, a gyilkosok pedig elásták a tetemet. Ezt a bűntényt azóta sikerült felgöngyölíteni. A csernovici annak idején azért utazott vidékünkre, hogy eladja nyugati márkájú személygépkocsiját. Ám olyan vevőkre akadt, akik fizetés helyett agyonverték, az autót pedig ellopták. A két elkövető azóta megérdemelt börtönbüntetését tölti.
– Miért nem alkalmazzák a DNS-vizsgálatot?
– Sokat segítene az azonosításban, ha lenne DNS-vizsgálat. Ez a másutt már rutineljárás azonban nálunk csak vágyálom. A vizsgálathoz szükséges készülék ugyanis nagyon drága, a beszerzésére pedig nincs pénz.
– Ilyen körülmények közepette hogyan lehet hatékony a munkájuk?
– Van országos számítógépes nyilvántartási rendszer, ahol minden olyan személy szerepel, akinek az ország bármely szegletében akárcsak egyszer is dolga volt a rendőrséggel. Itt nem feltétlenül kell rosszra gondolni. Az is benne van, aki például bejelentkezett az új lakhelyére, gondjai voltak a személyi igazolvánnyal, házasodott vagy elvált. Ezeket a személyeket könnyű megtalálni, illetve nyomon követni az országon belüli mozgásukat. Sokkal bonyolultabb a helyzet a külföldre távozottakkal. A legreménytelenebb azokat felkutatni, akik Oroszországban telepedtek le. Az ottani hatóság ugyanis nem hajlandó keresni az ukrán állampolgárokat.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.