Új tehetséggondozó program jelenik meg vidékünkön. Budapest, Kecskemét, Veszprém, Szolnok, Pécs és Miskolc után most szeptembertől hetedik központként Beregszász is csatlakozik az MCC FIT Program régióihoz.
– A Mathias Corvinus Collegium a Tihanyi Alapítvány által 1996 óta működtetett budapesti tehetséggondozó intézmény – magyarázza Lánczi Péter, az MCC ügyvezetőigazgató-helyettese. – Kárpát-medence-szerte nyújtunk az iskolai oktatást kiegészítő, magas színvonalú képzéseket az általános iskola felső tagozatától kezdve az egyetemig. A célunk, hogy megtaláljuk, összegyűjtsük és segítsük azokat az embereket, akik képesek és akarnak is tenni a közösségükért. Így a 2013-ban indult Fiatal Tehetség Programunk felső tagozatos általános iskolások számára nyújt tehetséggondozó képzést, amelynek célja, hogy
olyan ismereteket és tapasztalatokat adjon át a diákoknak, amelyekkel az iskolában nem találkoznak, ugyanakkor elengedhetetlenek a sikeres és boldog élethez.
A program jelenleg Magyarországon hat városban folyik, és most ősztől indul Beregszászban is.
– A Vérke-parti város az első határon túli helyszín, ahová kiterjesztitek a FIT Programot. Minek köszönhetően ér minket ez a szerencse?
– Azt láttuk, hogy a kárpátaljai magyarságnak van most a legégetőbb szüksége bárminemű támogatásra. Kárpátalján nagy hagyománya van a tehetséggondozásnak, több szervezet foglalkozik ezzel. Mi egy újabb színt szeretnénk felmutatni az egyébként is színes palettán. Szeretnénk, ha a kárpátaljai fiataloknak is lehetőségük lenne azoknak az ismereteknek a megszerzésére, amelyeket a magyarországi diákjaink számára is elérhetővé teszünk. Tavaly óta olyan posztgraduális képzések kidolgozásán és elindításán is dolgozunk, amelyek a 25 évnél idősebbeket szólítják meg. Az első ilyen képzésünk a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel és a Magyar Ifjúsági Értekezlettel együttműködésben indított egyéves programunk, az Erdélyi Politikai Iskola.
Ehhez hasonlóan fogjuk elindítani Kárpátalján is a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképzőt, amely nem előzmény nélküli, hiszen nemrég zajlott le az I. Kárpátaljai Közéleti Akadémia.
A két kezdeményezés a következőkben együtt fog működni, és olyan érdeklődő fiataloknak nyújt praktikus politikai ismereteket, akik hosszú távon szeretnének tenni saját közösségükért. A négy hétvégi képzési alkalomból és további, E-learning-anyagokból álló programra szeptember elején lehet jelentkezni. Az első foglalkozás pedig a hónap utolsó hetében lesz.
– Mit vártok ettől a programtól itt, Kárpátalján?
– Az az elvünk, hogy mindenkinek a saját szülőföldjén kell boldogulnia. Nem célunk, hogy a fiatalokat az anyaországba csábítsuk, nem elszívó hatást akarunk gyakorolni, hanem szeretnénk szerves részét képzeni a kárpátaljai közéletnek.
A Fiatal Tehetség Program beregszászi régióvezetői tisztségét Fábián Németh Beáta tölti be. Elmondása szerint rendkívül nagy volt az érdeklődés a tehetséggondozó program iránt, több mint száz, hatodik osztályba készülő jelentkező volt.
– Közülük több mint nyolcvan diák jutott el a regisztrációig – jegyzi meg a kárpátaljai FIT központ vezetője – A felvételizők szeptember első hétvégéjén fogják megmérettetni magukat egy válogatónap keretében. Magyarországról érkező szakemberekből álló bizottság fogja értékelni a diákokat, és eldönteni, hogy
ki az a huszonöt gyerek, aki végül bekerül a Fiatal Tehetség Programba a városban.
– Hogyan zajlanak majd a foglalkozások?
– Szeptember harmincadikától veszi kezdetét a képzés, ami szombatonként zajlik majd, két-három heti rendszerességgel. Viszont ezt nem úgy kell elképzelni, mint a suliban, ahol egymás után hét órát leülnek. Az iskolai oktatásban nem szereplő témakörök, személyre szabott fejlesztés fog megvalósulni nálunk. A tanárok nagy többsége Magyarországból érkezik, viszont két kárpátaljai oktatónk is lesz. Az ő kiválasztásukban a GENIUS Alapítvány irodaigazgatója, Váradi Natália segített
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.