Korrupcióval vádolta meg egyik páciense a megyei kardiológiai gondozó egyik osztályvezetőjét. A feljelentés nyomán a rendőrség házkutatást tartott az orvos irodájában.
Olekszandr Honcsarenko páciens elmondása szerint, miután hallotta a televízióban nyilatkozó Jaroszlav Ratocskát, aki szerinte kijelentette, hogy a sztentes beültetéshez szükséges minden eszköz a betegek rendelkezésére áll, méltán számított arra, hogy a rajta végzett beavatkozás is ingyenes lesz. Ezzel szemben az orvos egy közvetítőhöz küldte, akitől
60 ezer hrivnyáért meg kellett vásárolnia a műtéthez szükséges eszközöket. Honcsarenko emiatt feljelentést tett.
Az érintett Jaroszlav Ratocska, a röntgen-sebészeti osztály vezetője és kollégái az ügy kapcsán sajtótájékoztatón próbálták tisztázni magukat a vádak alól. Az osztályvezető elmondása szerint az országban két éve működik a heveny koronaér szindróma kezelését célzó kormányprogram. Ehhez egy sztentes beültetésre van szükség. A beavatkozásra vonatkozó 2017.05.20.-án kelt №596. számú rendelet értelmében az állami költségvetés által támogatott sztentek azonban csak életmentő, sürgős beavatkozásra használhatóak, tehát azoknál, akik az infarktus utáni 12-24 órában kórházba kerülnek. Az elégedetlen páciensnél viszont nem erről volt szó, nála tervezett műtétet hajtottak végre.
Az incidens pont az állami program rossz finanszírozása miatt robbant ki.
A beteget már évekkel ezelőtt kijevi orvosok is figyelmeztették, hogy szüksége van egy koszorúér bypass műtétre, ám ekkor nem egyezett bele. A megyei kardiológián történt vizsgálatok is alátámasztották a műtét szükségességét a súlyos cukorbeteg páciensnél. Olekszandr Honcsarenko azonban nagyon félt a nyitott szívműtéttől, és arra kérte az orvost, inkább sztentes beültetést végezzenek nála.
Az osztályvezető elmondta, hogy a sztenteket csakis urgens eseteknél alkalmazhatják, tehát amennyiben ezt a beavatkozást választja, úgy önerőből kell beszereznie a hozzávalókat, s megadta annak a cégnek az elérhetőségét, melyben ezek rendelkezésre állnak.
Az orvos elmondása szerint a férfi pénzt kínált neki a kórházi sztentért, és ugyanakkor feljelentette őt. A rendvédelmi szervek számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a férfi lehetetlent kér. A kórház orvosai végül megműtötték a pácienst, az ehhez használt sztentet a főorvos saját felelősségére az államilag kiutaltakból vette el.
Ratocska, valamint Mikola Risko professzor, a megyei kardiológiai és belgyógyászati egyesület elnöke szerint a sebészek, traumatológusok stb. szinte napi szinten találkoznak ilyen kritikus és veszélyes helyzettel. A médiában folyamatosan azt hallani, hogy az egészségügyi ellátás ingyenes, az állam viszont csupán az életmentésre szoruló betegek ellátását biztosítja. Emiatt viszont az emberek az orvosokat szidják, akiknek magyarázkodniuk kell a minisztérium félreérthető lépései miatt.
A sajtótájékoztatón megszólalt Mihajlo Kuzo, a műtéti eszközöket forgalmazó vállalat képviselője is. Elmondta, a páciensek az orvosok által felírt listával keresik fel, ő kiállítja a számlát, amit a vállalatnak kell átutalni.
– Egyes esetekben a betegek készpénzzel akarnak fizetni, mivel szubvenciót kapnak, amit félnek elveszíteni vagy állami alkalmazottak, akik nem szeretnék bevallani a jövedelmüket. Honcsarenko is jelezte, készpénzzel szeretne fizetni, mivel banki kölcsöne van, és nem akarja, hogy a pénzintézet tudomást szerezzen vagyoni helyzetükről. Amikor találkoztam vele, hogy átadja a pénzt, akkor tartóztattak le a rendőrök, azzal gyanúsítva, hogy csúszópénzt fogadok el. A vállalat eszközeit lefoglalták, megbénították a munkánkat, emiatt a bírósághoz fordulunk jogorvoslatért – mondta el Mihajlo Kuzo.
A kardiológusok kifejtették, az incidens diszkreditálja a kormányprogramot. A politikusok ingyenes ellátásról beszélnek, az állam ezt nem finanszírozza, az orvosok meg a helyzet túszaivá válnak, foglalták össze az érintettek.
P.S. Azon eszközök és gyógyszerek listájával, mely ingyen elérhető az egészségügyi intézményekben, bárki megismerkedhet az adott intézmény honlapján. Tavaly 750 sztentes beültetést végeztek a megyei kardiológián, melyből 370-et finanszírozott az állami program.
A többi beavatkozást a betegek önerőből voltak kénytelenek finanszírozni. Munkácson a városi költségvetésből elkülönítenek egy bizonyos összeget e beavatkozásokra, Ungváron nincs ilyen jellegű program. Az állam a megyei kardiológia tavalyi szükségleteinek mindössze 25 százalékát finanszírozta.
Egy-egy sztentes beavatkozás világszerte 5-12 ezer euróba kerül.
Ugyan gyógyszeres kezeléssel is megoldható a páciens gyógyítása, ám a műtét nélkül jóval megrövidül a beteg élete.
Magyar Tímea