Gólyák a világűrben

Találós kérdés: Aki már megjárta, garantáltan visszavágyik, aki pedig még nem élte át, izgatottan várja… Mi az? Nem, nem a tizennyolcadik szülinap és nem is az esküvő… A helyes válasz a gólyatábor!

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Hallgatói Önkormányzata, a Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége és a Kölcsey Ferenc Szakkollégium Hallgatói Önkormányzata az idén is olyan közös diáktábort hozott össze, amit hosszú ideig emlegetni fognak a résztvevők.

A Kárpátaljai Magyar Diáktábort (KMD) 2015-ben szervezték meg első alkalommal. A közös egyetemista–főiskolás rendezvény megálmodója Horváth Attila (a KMDFKSZ akkori elnöke) és Gál Tamás (a II. RF KMF HÖK akkori elnöke) volt.

Az idei összejövetelről az ungvári diákszervezet elnökét kérdeztük.

– Az idei, immár negyedik KMD témája az Űrutazás volt. A történet arról szólt, hogy a Föld végnapjait éli, ezért el kell hagyni – magyarázza Bence Norbert. – A negyvenegy gólyának az volt a feladata, hogy építsenek egy olyan űrhajót, amellyel sikeresen elmenekülhetnek a Földről. A PET-palackokból készült űrjárgány „beüzemelése” után a csapatoknak zászlót és csapatindulót kellett kitalálniuk. Minden feladatot pontoztunk, a pontokat pedig üzemanyagban mértük (1 pont = 1 liter üzemanyag).

A zöldfülűeknek a második nap végén el kellett hagyniuk a Földet, viszont ha nem volt elegendő hajtóanyag, akkor nem tudtak eljutni arra az egy bolygóra a négy közül, amelyik élhető.

Ha ez még nem lett volna elég, az utolsó, létfontosságú „alkatrészt” a legénységnek felváltva kellett őriznie reggelig, mert akitől ellopták, az nem tudta elhagyni a Földet.

– Az idei helyszín Tiszapéterfalva volt, ahol jutott másra is idő.

– Nagyon jól sikerült ez a diáktábor és többen jöttek, mint korábban. Ez nem csak annak köszönhető, hogy több a felvételiző, hanem annak is, hogy az elsősök nagyon belevalóak – szögezi le az ungvári elnök.

– Bodor Dominikkal, a főiskola hallgatói önkormányzatának elnökével sokat agyaltunk a programokon, szerencsére nem lőttünk mellé. A közösséget összekovácsoló programok és ügyességi játékok mindenki tetszését elnyerték.

A fiatalokkal körülnéztünk a faluban, rengeteg fényképet és videót készítettünk a Tisza partján. Az sem zavarta a társaságot, hogy korlátozva volt a telefonhasználat, hiszen úgy eltereltük a figyelmüket, hogy nem is volt rá szükségük. A táborral az a célunk, hogy megmutassuk, a két felsőoktatási intézmény össze tud fogni, és ezzel is felhívjuk az együttműködés fontosságára a figyelmet. Az intézmények közötti kapcsolat és egymás támogatása csak a javunkra válik.

Természetesen külföldi diákszervezetekkel is együttműködnek, most például Erdélyből is érkeztek vendégek. Andacs Zsolt-Levente, az Országos Magyar Diákszövetség és a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat elnöke, Rés Konrád-Gergely, a VIBE fesztivál igazgatója, valamint Biró Gergő, a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetségének gyakornoka is csatlakozott hozzájuk.

A diáktábor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézet partnerségével, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Rákóczi Szövetség, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzata és az Ugar Egyesület támogatásával valósult meg.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó