Veszélyesek is lehetnek a kalaposok

A gombaszezon minden évben újabb és újabb áldozatokat követel. Ennek oka, hogy a tapasztalatlan gombázók a fogyasztásra alkalmatlan darabokat többnyire összetévesztik az ehetőkkel. Kárpátalja azon vidékek közé tartozik, ahol a lakosság többé-kevésbé ismeri a kalaposokat, s így ritkábbak a mérgezések, ennek ellenére elvétve nálunk is előfordulnak balesetek. Mint azt Szvitlana Pica, az egészségügyi minisztérium kárpátaljai laboratóriumának helyettes vezetője lapunknak elmondta, az elmúlt két évben 21 esetet regisztráltak.

– Tavaly 10 eset fordult elő, melynek 13 szenvedő alanya volt. Végzetes kimenetelű tragédia két alkalommal történt. Idén eddig 8 mérgezésről van tudomásunk, azonbelül egy gyerek betegedett meg. A póruljártak az ungvári, az ökörmezői és a volóci járás lakosai voltak.

A szakember hangsúlyozza, a baj többnyire abból adódik, hogy az ehető egyedeket összetévesztik a mérgezőkkel, valamint abból, hogy helytelenül készítik el a gombát.

A legveszélyesebb hasonmásai a csiperkének és a galambgombának vannak.

A gyilkos galóca, fiatal példányai nagyon emlékeztetnek a csiperkére, s ezáltal megtévesztik a tapasztalatlan gombázót. A halálos kimenetelű esetek pedig a felelőtlenség, a segélykérés elmulasztása miatt történnek. Nem árt tehát, ha felidézzük a legfontosabb tudnivalókat, melyekkel biztonságosan fogyaszthatjuk az ínyenc eledelt.

Először is, soha ne tegyünk a kosarunkba olyan gombát, melyet nem ismerünk, vagy olyat, melynek fajtájában nem vagyunk száz százalékosan biztosak.

Kerüljük a túlérett, rothadó, nyálkás, meghatározhatatlan színű kalaposokat. Ne szedjünk gombát a vasutak, forgalmas főutak, ipari létesítmények közelében, otthon hideg helyen és csak rövid ideig tároljuk.

Elkészítés előtt először alaposan mossuk meg és mindig főzzük elő –10-20 percig –, a főzőlevét pedig öntsük le. Ne adjunk gombás ételt a tizenkét éven aluli gyerekeknek, a három éven aluliakat eleve tilos vele kínálni. A mérgezés első tüneteikor azonnal forduljunk orvoshoz, s őrizzük meg a fogyasztott étel maradékát, hogy a szakember a helyes kezelés érdekében be tudja vizsgálni.

– Amennyiben a csemege fogyasztása után mégis a következő tüneteket észleljük: verejtékezés, nyál- és orrfolyás, hányás, hasmenés, hasi görcsök, izomgörcsök, esetleg hallucinációk, nyugtalanság, vérnyomásesés, ájulás, a beteget haladéktalanul kórházba kell szállítani. Kis mennyiségű mérges gomba fogyasztása is elegendő ahhoz, hogy súlyos mérgezés alakuljon ki. Az elfogyasztott gombafajtól függően a tünetek akár perceken belül jelentkezhetnek, de előfordulhat, hogy csak napok múlva lépnek fel. Amíg megérkezik a segítség, a beteget fordítsuk az oldalára, és próbáljunk meg gyomormosást alkalmazni. Ehhez itassuk meg 2-3 liter langyos szódás vízzel, hogy kiürüljön a gyomor tartalma. Alkoholt kategorikusan tilos a betegnek adni, az ugyanis csak gyorsítja a toxinok felszívódását.

Fontos még, hogy semmi esetre se hagyjuk magára a pórul jártat! Ne feledjék: egyetlen gomba is bajt okozhat!

Ha tehát kétségeik merülnek fel ehetőségét illetően, inkább dobják ki. Csak olyan gombát egyenek, amelyről biztosan tudják, hogy fogyasztható! – figyelmeztet a szakember.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó