A Tápiómente Táncegyüttes ukrajnai turnéjának első állomása Beregszász volt. Miután Beke Mihály, a Beregszászi Konzulátus első beosztott konzulja megnyitotta II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán rendezett eseményt fantasztikus muzsikát halhattunk, táncokat láthattunk. A közönség hosszas tapssal köszönte meg a produkciókat.
– A régió legnagyobb és legrégibb együttese a mienk. Idén ünnepeljük fennállásunk ötvenedik évfordulóját, több mint 120 táncosunk van. Most 12 párt és − Terék József vezetésével − egy nagyszerű zenekart hoztunk el – mondta Vámos László, művészeti vezető. – Kicsit izgultunk a jelenlegi helyzet miatt, de a magyar nagykövetség és konzulátus támogatásával bátrabban vágunk neki. Úgy véljük ugyanis, hogy a kulturális kapcsolatok felülírják a politikai konfliktusokat – tette hozzá.
– A bő másfél órás koncerten számos tájegység, régió táncát láthattunk. Milyen koncepció alapján állították össze a programot?
– Ezt a válogatás áprilisban állítottuk színpadra, a „kismagyarországin” kívül Erdély, a Felvidék és Délvidék táncait is bemutattuk. Az idősebb művészek mellett a fiatalokat is elhoztuk, hiszen így tudják megtanulni még jobban a tánc minden csínját-bínját, amit a próbateremben nem lehet elsajátítani. A műsor összeállításában számomra fontos, hogy széles palettán gondolkodjunk, a koncepció lényege, hogy kinyissuk azt a nagy könyvet, amiben a Kárpát-medence és azon túli magyar közösségek táncai, kultúrája megtalálható.
– Beregszászból hová vezet tovább az útjuk?
– Mindenekelőtt el szeretném mondani, hogy most járunk először Kárpátalján, ezért nagyon szeretnénk kicsit körülnézni. Miután megtekintettük a helyi látnivalókat (Vereckei hágó, Munkácsi vár), Lembergben, majd Kijevben lépünk fel. Az ukrán közönségtől nagyjából ugyanazt várjuk, mint a magyartól, a muzsika, a tánc, a zenészeink odaadása és őszintesége remélhetőleg mindenütt ugyanolyan érzéseket és tiszteletet vált ki. Amikor hozzánk vendégek jönnek, mi is ezt adjuk, és abban reménykedünk, hogy mi is ezt kapjuk.
Hegedűs Csilla