A 74 éve alapított Munkácsi Határőrosztag történetében 1991 augusztusában jött az első nagy változás. Attól kezdve ugyanis a függetlenné vált Ukrajna nyugati határának 467 kilométeres szakaszát őrizte, azaz a teljes kárpátaljai határvonalat. Ez 2003 áprilisáig tartott, amikor a parlament elfogadta az új Ukrán Határőrizeti Törvényt.
Az új felállásban némileg változott a Munkácsi Határőr Osztag feladatköre is. Mivel megalakult a Csapi Határőr Osztag, s Ungvárt és Nagybereznát oda csoportosították át, a munkácsi osztagparancsnokság kötelékébe került Kaszony, Asztély, Tiszaújlak, Nevetlenfalu, Taracköz és Terebesfejérpatak (Gyilove) helyőrsége is. 2003. július 1-jétől a munkácsiak őrzik az ukrán–magyar államhatár 112,3 kilométeres, valamint az ukrán–román határ 203,9 kilométeres szakaszát. Ebből 120 kilométer folyók mentén, 75,2 kilométer pedig bonyolult hegyi terepen húzódik.
Az Ukrán Állami Határőr Szolgálat munkácsi osztaga a bonyolult terepviszonyok ellenére is az EU-s követelményekhez igazodva teljesíti mindennapi feladatait.
Az idei évben mintegy 3000 határsértést, illetve a határátkelésnél történt törvénytelenséget akadályoztak meg, 2675 személyt vontak felelősségre.
A tavasszal hatályba lépett szabályzat szerint jelentősen emelkedett a szabálysértésekért kiszabható pénzbírság összege. Azóta hárommillió hrivnyát meghaladó az ebből származó bevétel. Korábban 170 hrivnya volt a büntetés felső határa, most ennek a tízszeresét kénytelenek fizetni a renitenskedők.
Duplájára emelkedett a büntetési díjtétel azokkal a külföldiekkel és hontalanokkal szemben, akik megsértik az idegenrendészeti törvényt, túllépik a megengedett itt-tartózkodási időt. Őket 3400 hrivnya bírsággal sújthatják.
A tiltott határátlépést a törvény 8500-tól 13600 hrivnyáig terjedő pénzbírsággal vagy tizenöt nap elzárással szankcionálja.
A külföldiek vagy a hontalanok a határ menti övezetben csak a tartózkodásuk törvényességét igazoló irat birtokában tartózkodhatnak.
A határőröknek jogukban áll megállítani bármely gépjárművet és igazoltatni a benne ülőket, ellenőrizni a csomagtartót vagy a rakteret, a jármű adatait. A sofőrök pedig kötelesek engedelmeskedni a felszólításnak, áll a határőrosztag sajtóközpontja tájékoztatójában.
A munkácsi zöldsapkások ellenőrzőpontjaival a Rahói, a Técsői, a Huszti, a Nagyszőlősi és a Beregszászi járásban találkozhatnak.
A határövezetben szigorú szabályokhoz vannak kötve az olyan tevékenységek, mint a filmezés, fakitermelés, talajművelés, vagy turistacsoportok áthaladása. Ezekről legkésőbb az esemény előtt 24 órával kell írásban értesíteni a határőrséget. Azt is tudni kell, hogy közvetlen a határsávban szigorúan tilos vadászni.
Az év néhány kirívó esete: Nevetlenfalu térségében három férfi lovasszekérrel tartott Románia irányába. A fogaton 53 láda cigarettát fuvaroztak. A 44, 43 és 22 éves férfinál nem voltak iratok, de az eset vizsgálata során megállapították, hogy nagypaládi lakosok.
Fegyveres incidens történt Visóvölgy közelében. A román őrjárat éjjellátó készülékekkel több mozgó alakot fedezett fel alig félszáz méterre az államhatártól. Az egyének csomagokat cipeltek az ország belseje felé. A katonák megálljt kiáltottak, de a csempészek nem engedelmeskedtek a felszólításnak. Ekkor előkapták a szolgálati fegyvereiket és hatszor a levegőbe lőttek. Ez hatott. A három, búváröltözéket viselő ukrán állampolgárt elfogták, és a 21 ládányi ukrán cigarettát lefoglalták a román hatóság emberei. Az esetről értesítették kárpátaljai kollégáikat.
Az elkobzott dohányáru értéke mintegy 30 000 dollár.
Az elfogott férfiak ellen csempészés és tiltott határátlépés miatt eljárást indítottak.
Tiszaújlak közelében megtámadták a zöldsapkások egyik− szakmai gyakorlaton lévő, kadétokból álló − egységét. A gyakornokok éjszakai őrjáratban voltak, amikor éjjellátó készülékkel mozgó alakokat fedeztek fel a Tisza közelében. Azok a megállj! felszólításra kövekkel dobálták meg a határőröket, közülük egy súlyos fejsérülést szenvedett. A magukról megfeledkezett csempészek csak a fejük fölé leadott lövések után torpantak meg, majd futásnak eredtek és bemenekültek az egyik közeli portára. Az őrjárat erősítésért telefonált. A kivezényelt rendőrök elfogták és őrizetbe vették a kődobálókat.
Balogh Csaba