Gyakorlatilag nem múlik el hét, hogy ne törjön ki valamilyen szaftos botrány a parlamentben. Ezek egyike már régóta érett. A Legfelső Tanács egészségügyi szakbizottsága egyhangúlag kezdeményezte Uljana Szuprun megbízott egészségügyi miniszter menesztését.
Hozzá nem értését, tehetetlenségét bizonyítva a bizottság felrója neki többek között, hogy két év alatt hetvenezer orvos és nővér hagyta el Ukrajnát, s ment külföldre jóval nagyobb megbecsülésért. Szemére veti, hogy kritikus szintre esett az oltottsági szint, aminek következtében rég elfeledett fertőző betegségek térnek vissza. Csak idén 32 ezer kanyarós esetet regisztráltak, ebből 20 ezret gyerekek körében, akiknek többsége nem volt vakcinázva. Számon kérik rajta az elmaradt gyógyszerbeszerzéseket. Vannak olyan orvosságok, melyekkel a minisztérium még 2016 óta tartozik az egészségügyi intézményeknek, holott rég átutalták érte a pénzt. A krónikus betegek a folyamatos késedelem miatt nem jutnak hozzá államilag támogatott életmentő készítményeikhez – lásd a kárpátaljai cukorbajosokat, dialízisre szoruló vese- vagy onkológiai betegeket. Így oda jutottunk, hogy akinek van pénze, meggyógyul, akinek nincs, az esélyt sem kap rá. A szakbizottság szerint a hivatalos jelentések ellenére csődöt mondott az Elérhető gyógyszerek program is, csupán a páciensek 10 százaléka élt vele tavaly, mivel a program silány minőségű szereket kínál.
Egyik egészségügyi botrány követi a másikat. Kárpátalján legutóbb a megyei kardiológiai gondozóban alakult ki nézeteltérés páciens és orvosa között az alacsony állami finanszírozás kapcsán. Kérdőre vonják Szuprunt amiatt is, hogy évente 200 ezerrel csökken az ország lakossága, ami öt év alatt egymilliós veszteséget jelent, ám a tárcavezető eközben homokba dugott fejű struccként nem akar tudomást venni erről, helyette fáradhatatlanul ontja magából Facebook oldalán a dilettáns tanácsokat, például hogy ne féljünk fagylaltot enni akkor sem, ha épp fáj a torkunk. Az is kérdéses, az amerikai nővérből lett megbízott miniszter lemondott-e már amerikai állampolgárságáról, mely mint tudjuk, összeegyeztethetetlen az állami köztisztviselők beosztásával.
Egyes információk szerint a szakbizottság elnöke pályázik Szuprun helyére, azért tör lándzsát elmozdítása mellett. Bárhogy is van, egy biztos: a medicinában uralkodó állapotokkal mind a benne dolgozók, mind a betegek elégedetlenek. Szuprun asszonyt azonban az sem zavarja, hogy bizalmatlanságot szavaztak neki. Ahelyett, hogy önként távozna székéből, elmozdítására reagálva kijelentette, „a régi rezsimhez szokott kritikusainak lépése azt jelzi, hogy helyes úton jár, és csapata milliók támogatását élvezi, ezért folytatja a munkát.”