November 7-én lesz három éve, hogy megalakult a nemzeti rendőrség megyei főosztálya. Mint arról Roman Sztefanisin, az új rendvédelmi szerv vezetője a média előtt beszámolt, az egyenruha viselésére csak azok szereztek jogot, akik átestek a szigorú szakmai és erkölcsi átvilágításon.
A rendfenntartó erők reformja jegyében alaposan átszervezték a testület szerkezeti felépítését. Lényegesen csökkentették a személyi állományt. A korábbi 16 járási és városi kapitányság helyett öt csomóponti osztályt hoztak létre: Ungváron, Munkácson, Beregszászban, Huszton és Técsőn. Ezeknek több alegységük lett, melyek a körzetükhöz tartozó településeket hivatottak kiszolgálni. A beregszászi csomópont hatáskörébe tartozik például Nagyszőlős és a járás.
Az átszervezés része a testület létszámának csökkentése.
Ha a megyei rendőrség teljes állománya 3454 fős volt, most a polícia soraiban 2601 személy teljesít szolgálatot. A megyei főosztály 553 fős apparátusát 483 alkalmazottra építették le. Sok emberüktől azért váltak meg, mert szégyent hoztak a mundérra.
A megyei főosztály hatásköréből kikerült a kábítószer-ellenes osztály, mely új egységként Lemberg központtal alakult meg és közvetlen az országos parancsnokságnak lett alárendelve. A dolog azonban nem igazán működött, ezért a fennállása 25. évfordulóját e napokban méltató rendőri egység visszakerült a megyei főkapitányság hatáskörébe.
Az új felállásban külön osztály foglalkozik a kiberbűnözéssel. A főosztályvezető szerint ukrajnai, sőt még inkább kárpátaljai sajátosság lett a telefonos szélhámosság. Az ilyen ügyek felderítése is e szerv kompetenciája.
Az egész testületet érintő létszámleépítés és átszervezés alól csak az állami őrző-védő szolgálat képez kivételt. Ez a korábbiakon túl olyan fontos feladatokat lát el, mint a vasúti objektumok és a különböző távvezetékek őrzése. Az ő soraikat nem lehet szűkíteni, az állomány bővítése azonban nincs korlátozva, azt a piac követelményeihez igazítják. A szolgáltatásaik ugyanis fizetettek, tájékoztatta a médiát Olekszandr Havriljuk, az őrző-védő szolgálat vezetője. Elmondása szerint az idén több mint 104 ezer riasztásra reagáltak. Gyorsaságuknak köszönhetően 4500 elkövetőt sikerült tetten érni. Kétszáz alkalommal az általuk őrzött objektumokon akadályozták meg a betörők tevékenységét.
A Nemzeti Polícia átszervezése és a jogi hiányosságok miatt egy ideig nem működött az engedélyeztetési szolgálat és a közlekedésrendészet nyilvántartási és regisztrációs osztálya sem. Ezek a problémák azonban időközben megszűntek. Átadták rendeltetésének és eredményesen működik a regionális szervizszolgálat, amelynek köszönhetően gyorsabb és civilizáltabb lett az ügyfelek kiszolgálása.
Megváltozott a körzeti felügyelők szerepköre és megnevezése is. Ma már a polícia felügyelőiként dolgoznak.
Roman Sztefanisin szerint minden bizonnyal növelni fogják a létszámukat, mivel bővül a feladatkörük. Az ő dolguk lett ugyanis a kisebb bűncselekmények, így a garázdaság, a lopások, zsebtolvajlások felderítése is.
A központi nyomozó hatóság hatáskörében csak a súlyos esetek maradtak.
Munkácson például, mely város leginkább a szervezett alvilágáról volt hírhedt, 38,9 százalékkal kevesebb bűncselekményt követtek el, mint egy évvel korábban. Hasonlóan jól alakult a helyzet Ugocsában, ahol 34,2 százalékot javultak a mutatók, de ide sorolható még a maga 27,5 százaléknyi csökkenésével Beregszász és a járás is. Ugyanez nem mondható el a Munkácsi, a Volóci és a Nagybereznai járásról.
Vidékünk továbbra is a bűnözés által legkevésbé fertőzött régiók egyike.
Sztefanisin szerint a rendőrség ura a helyzetnek, képes garantálni az emberek biztonságát.
Roman Sztefanisinnél jóval sötétebben látja a helyzetet a megyei állami közigazgatás elnöke. Hennagyij Moszkal abban a korszakban vezette Kárpátalja rendőrségét, amikor javában dúlt a bandák közötti háború, mindennaposak voltak a véres leszámolások, virágzott a pénzbehajtás. Szerinte a kárpátaljai állapotok az országos helyzetet tükrözik, ami katasztrofális.
Az a legnagyobb baj, hogy az országban sem a szovjet érában, sem a függetlenné válást követő két évtizedben nem volt akkora mértékű a bűnözés, mint most.
Sorolhatnak fel bármiféle okokat, hivatkozhatnak háborús helyzetre, pénzhiányra, ám valójában az elhibázott belügyi reform sodorta ilyen mélyre Ukrajnát. A rendőrség elvesztette a legtapasztaltabb és legképzettebb munkatársait. Ezért ma ott tartunk, jegyezte meg közösségi oldalán Hennagyij Moszkal, hogy gyakorlatilag nincs, aki elfogja a szélhámosokat, megfékezze a banditákat, útját állja a fegyveres rablóbandáknak.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.