Munkácson megelevenítették Szent Mártont

Az elmúlt hétvégén immár hetedik alkalommal emlékeztek meg kétnapos programsorozattal Munkácson Szent Mártonról, a város védőszentjéről, akinek alakja a település címerében is megtalálható. A Márton-napi vigasságokat lámpás felvonulás, színielőadás és tűzshow tette igazán emlékezetessé.

Számos érdekes programmal készültek a szervezők az idei eseményre. Szombaton a Szent Márton székesegyházban Martin music fest néven kárpátaljai egyházi és világi énekkarok léptek fel. Másnap ugyanitt ünnepi misével folytatódott az ünnepség.

A belvárosban, a Cirill és Metód téren felállított sátrakban Márton-napi ételekkel, sült libával, sült almával és az ilyenkor elmaradhatatlan sült gesztenyével várták az érdeklődőket.

A libalakoma mellett a méz, a bor és a reneszánszát élő pálinka is szerepet kapott. A népszokás szerint ezen a napon libát kell enni, ugyanis „aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik.”

A számos kulturális és gasztronómiai program közül a korábbi évekhez hasonlóan most is kiemelkedett a zárónapi lámpás menet. Vasárnap este több mint félezer helyi iskolás saját készítésű lampionokkal vonult fel Munkács belvárosában.

A lámpás/fáklyás felvonulás, Szent Márton emlékét hivatott őrizni, és a jó cselekedeteket jelképező fényt kívánja eljuttatni mindenkihez. A vonulókat a piros palástos római legionáriusnak beöltöztetett Szent Márton alakja vezette fel. Útjuk a Béke téren ért végett, ahol színielőadás keretében a kereszténység egyik legismertebb és talán legnépszerűbb szentje, a tours-i Szent Márton életét kísérték végig. A színészek többek között azt is megelevenítették, amikor a legenda szerint lováról leszállva odaadta palástját egy didergő koldusnak.

Az előadást követően Andrij Baloga, Munkács polgármestere ünnepi beszédében köszöntötte az egybegyűlteket, majd a szokásokhoz híven újbort locsolt a földre, megköszönve ezzel a földnek a termést. Ez a szokás onnan ered, hogy a gazdák november 11-én kezdték meg az új hordókat, ekkor került az asztalra épp a libasült mellé az úgynevezett Libás-bor vagy sok helyen Márton-bor, aminek a hagyomány szerint még gyógyító hatása is volt. Ezúttal azzal a borral itatták fel a földet, amely első helyezett lett a 2018-as Munkácsi Vörösborfesztiválon. Itt díjazták az önkormányzat által meghirdetett Szent Márton – történelem és legenda gyermekrajzpályázat helyezettjeit. A polgármesteri hivatal felajánlott minden iskolának egy kihangosító rendszert ajánlott fel.

Az eseménysorozat záróakkordja az est sötétjében fantasztikus látványt nyújtó a középkori ruházatba bújt táncosok előadása és a lovagok viadala volt. Az ünnepséget tűzzsonglőrök ámulatba ejtő bemutatója tette látványossá.

Szabó  Sándor

A Márton-nap története
A legenda szerint a 4. században Savaria (jelenleg Szombathely) környékén született és a római császár katonájaként szolgáló Márton egy különösen hideg téli estén francia honban lovagolva megosztotta meleg köpenyét egy nélkülöző koldussal.
Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta. Jóságáról még életében legendák keringtek, püspökké is szentelték. A legelterjedtebb monda szerint Mártont szerénysége méltatlannak tartotta e címre, ezért elbújt egy libaólban. A libák azonban hangos gágogásukkal elárulták, így megtalálták és Tour püspökévé szentelték.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó