A kormány kitalálta, hogyan fogja fegyelmezni a lelkiismeretlen munkaadókat. Arról van szó, hogy a szociálpolitikai minisztérium kidolgozott egy törvénytervezetet, melynek értelmében büntetnék azokat a munkáltatókat, akik adósak a bérrel. A tervezetet már nyilvános vitára bocsátották, ezután kerül a Legfelső Tanács elé. Az indoklás szerint erre azért van szükség, mivel egyre nagyobb a fizetéselmaradás. Ukrajnában szeptemberben 2,889 milliárd hrivnyára rúgott, az év eleje óta 521 millióval nőtt, s 22 százalékkal meghaladta a tavaly ilyenkor rögzített összeget.
A tervezet többek között azt javasolja, számoljanak fel bírságot, ha a munkaadó nem fizet idejében. Sőt, ha a fizetés több mint tizenöt napot késne, a dolgozó megtehetné, hogy nem megy munkába, miután erről két nappal korábban írásban értesíti főnökét. A cég azonban az „ellógott” napokért is köteles lenne kifizetni az átlagbér kétharmadát, s ezen felül bírságot minden egyes késedelmi napért. A dokumentum szerint, amennyiben egy vállalat csődöt mond, háromhavi átlagbért kell biztosítani dolgozóinak, amiért elveszítik állásukat.
Kicsit utánanéztem, és kiderült, már létezik egy olyan törvény, mely a dolgozók jogait hivatott védeni, ez 1-3 minimálbérnyi bírságot és akár kétévnyi börtönbüntetést helyez kilátásba a bért visszatartó munkáltatók számára. A gyakorlat azonban azt mutatja, mégsem működik, elsősorban a végeláthatatlan bírósági eljárások miatt. Nagy a gyanúm, hogy a friss törvénytervezet is inkább populista céllal készült, és soha nem kerül bevezetésre. Hisz az esetek döntő többségében nem azért nem fizetnek a munkaadók, mert úri kedvük éppen úgy tartja, hanem mert anyagi gondokkal küszködnek. Ha további bírságokkal sújtják őket, annak az lesz a vége: hogy tönkremennek.
Az is gyanús, hogy éppen most, a választások küszöbén álltak elő ezzel az ötlettel, azt a látszatot keltve, hogy lám, a kormány gondoskodik a hétköznapi emberekről. Már hallom, amint a parlamenti emelvényről elhangzanak a dörgedelmek, hogy jaj a munkáltatóknak – ha nem fizetnek, jönnek az ellenőrzések! Ám kétlem, hogy ezzel bármit is elérnének. Egyetlen módon lehetne csupán a bérelmaradásokat csökkenteni, vagy felszámolni, ha végre beindulna a gazdasági fellendülés.