Az ungvári járási Nagydobronyban Tóth Tünde jogvédő a határátlépéssel kapcsolatban tartott előadást. Ezt követően pedig fogadónapra került sor. Az esemény aktualitását a magyar kisebbséget ért atrocitások adják, melyek egyaránt érintenek politikai képviselőket, értelmiségieket és magánszemélyeket.
Előadásában részletesen kifejtette, hogyan történik egy szabályos kivizsgálás a határon, milyen jogai vannak ellenőrzéskor egy állampolgárnak. Felhívta a figyelmet a közelmúltban történtekre, amikor is magyar értelmiségieket, a média munkatársait vagy éppen a Mirotvorec listán szereplő személyeket vegzáltak a határon. Kiemelte azokat a lépéseket, melyeket mindenképp meg kell tenni egy civilnek, a törvényes ellenőrizés érdekében. Így például kérjünk jegyzőkönyvet, hívjunk tanúkat. Motozást csak azonos nemű vámos végezhet. Abban az esetben, ha nem tudjuk az államnyelvet, jogunkban áll tolmácsot kérni, és akár ügyvédi segítséget is.
A rendezvényen a határátkelésen kívül szubvencióval, nyugdíjátszámolással, földprivatizálással, végrendelettel, hagyatéki eljárással, családjogi ügyekkel stb. kapcsolatban is lehetett kérdéseket feltenni.
– Mióta működik az ingyenes jogsegélyszolgálat?
− A Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet által létrejövő Itt Magyarul Is mozgalom még 2015-ben indította el az ingyenes jogsegélyszolgálatot.
Akkor Beregszászban hirdettük meg és heti egy alkalommal lehetett az irodánkat felkeresni különböző témákkal kapcsolatban.
Először nem volt olyan nagy sikere, de a későbbiekben egyre több emberhez elért a híre. Engem, mint jogászt, több alkalommal kértek fel szervezetek dokumentációk hitelesítése kapcsán. A tanácsadások mindig ingyenesek és magyar nyelven történnek, de ha további lépéseket kell tenni egy-egy ügyben, azt már nem tudja finanszírozni a szervezetünk . Régebben is is jártuk a vidéket, hogy minél több embert elérjen a programunk, és most a Kisebbségi Jogvédő Intézettel úgy döntöttünk, hogy kiutazunk a különböző településekre és helyben tartunk tanácsadást és fogadónapot. Ezzel a helyiek dolgát is megkönnyítjük, hiszen nem kell más járásból is Beregszászba utazni egy jó tanácsért. Minden állampolgárt, minden magyar embert szívesen fogadunk. Olyan esetekben is várjuk a lakosságot, amikor az illető szeretne lépéseket tenni egy atrocitással kapcsolatban, például ha családon belül történik erőszak. Jelenleg minden csütörtökön fogadónapot tartunk beregszászi irodánkban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola épületében. A továbbiakban pedig szeretnénk ellátogatni más magyarlakta községbe is – mondta Tóth Tünde.
Bara Tünde
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.