Nemzetünk büszkeségei

Bár a minap a tudomány napját méltatták , a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán kettős ünnepet ültek. A Biológia és Kémia Tanszék Fodor István Kutatóközpont szervezésében felavatták Szikura József, a főiskola biológia tanszéke professzorának, későbbi rektornak a mellszobrát.

– A rendezvény célja, hogy felhívjuk a figyelmet a kárpátaljai magyar tudományosságra, annak elért eredményeire, művelésének fontosságára, és kiváló eredményeket elért kutatóira, tudósaira. Szikura József professzor olyan tagja volt közösségünknek, aki mind emberi, mind szakmai téren példaképül szolgál számunkra – mondta dr. Kolozsvári István, a Fodor István Kutatóközpont vezetője, majd röviden ismertette a professzor életútját.

Prof. Dr. Borhidi Attila, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja meghatottan emlékezett kutatótársára, barátjára.

Kiemelte, Szikura József óriási, emberfeletti teljesítménye volt, hogy a közép-ázsiai magashegységek flórájából hatvanhét család 312 növénynemzetsége több mint 1200 faját mentette át, és telepítette a kijevi nagy botanikus kertbe.

− Egy alkalommal a Magyar Tudományos Akadémián tartottam előadást a kárpátaljai magyar felsőoktatásról, annak perspektíváiról. – Az előadásom után a professzor odajött hozzám, és nagy lelkesedéssel felajánlotta tudását, segítségét, a tudományos világban letett munkáit, kapcsolatrendszerét, a társadalmi munkában vállalt biológia szak beindítását a főiskolán. Amikor eljött a szomorú pillanat, a főiskola nehéz helyzetbe került, elvesztettük első rektorunkat, idős kora ellenére ő vállalta azt a feladatot, ami egy rektori pozícióval jár – hangsúlyozta Dr. Orosz Ildikó, a főiskola rektora. − Hozzátette, örömteli, hogy a magyar kormány támogatásával sikerült egy olyan álmát megvalósítani, amire életében nem volt alkalma: a nagyberegi kerten kívül a főiskolán is létrejött egy park. A parkot immár az ő mellszobra díszíti, amit Túri Török Tibor budapesti szobrászművész készített el.

A szobor leleplezése után Semmelweis Ignác életét bemutató poszterkiállítás megnyitására invitálták a résztvevőket. A kiállítást a tudomány napja tiszteletére a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium Semmelweis Ignác életének és munkásságának szentelte.

– Mint minden kiállításnak, ennek is van apropója, oka és célja. És ez az ok nem pusztán az évforduló, hogy 200 esztendeje, 1818. július 1-jén született Semmelweis Ignác, és célja nem csupán annyi, hogy a diákok, fiatalok, a jövendő tudósok körében népszerűsítse a személyiségét.

Úgy gondolom, itt és most, 2018-ban Kárpátalján ennek a kiállításnak önmagát túlmutató tanulságai vannak. Az anyák megmentőjeként is emlegetett szakember mindenekelőtt a magyar nemzetemlékezet szerves része, nemzetünk egyik büszkesége, mindnyájunk példaképe – emelte ki köszöntőjében Beke Mihály András, a beregszászi magyar külképviselet első beosztott konzulja.

A délutáni órákban előadásokra, illetve a Nagyberegen lévő Szikura József botanikus kert bemutatására került sor.

Hegedűs Csilla

Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó