Az európai uniós kormányok további szankciók lehetőségét vizsgálják Oroszországgal szemben a Kercsi-szorosbeli incidenst követően. A kérdés az EU-külügyminiszterek decemberi tanácskozásán merülhet fel, de konkrét döntésre nem lehet számítani addig, amíg a tényeket nem rögzítik, derül ki hírügynökségi beszámolókból.
– Majd meglátjuk, mi lesz a szankciókkal. Minden azon múlik, mit mutatnak a tények – mondta Karin Kneissl, az EU soros elnökségét ellátó Ausztria külügyminisztere, s amiről a Magyar Idők számolt be. Angela Merkel német kancellár még hétfőn beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és ennek során felmerült, hogy orosz és ukrán határvédelmi szakemberek bevonásával vizsgálnák meg a történteket. Mindenesetre Putyin aggasztónak nevezte a kialakult helyzetet, és azt várja Berlintől, vesse latba befolyását Ukrajnánál, visszatartva Petro Porosenko elnököt a Moszkva szerint meggondolatlan lépésektől. A két fél egymást okolja a tengeri incidensért, amelyben több ukrán tengerész megsebesült, mások pedig orosz fogságba estek. Merkel Porosenkóval is egyeztet, információk szerint egy órán át beszéltek telefonon, s a kancellár asszony egyebek mellett ukrán kollégájának értésére adta: senkinek sem jó a helyzet eszkalációja, s a hadiállapot nem lehet kifogás a választások megtartását illetően sem.
A kérdés az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) is felmerült, de ez a testület Moszkva vétójoga miatt elvben sem hozhat az orosz felet elítélő határozatot. Ugyanakkor a BT azt az orosz állítást is elutasította, hogy Kijev sértette volna meg Moszkva szuverenitását. A Párizsban tárgyaló orosz külügyminiszter megismételte országa álláspontját, miszerint az ukrán hajók törvénytelenül és szándékosan provokálva közlekedtek orosz vizeken. Szergej Lavrov sürgette, hogy a Nyugat hozza Kijev tudomására: nem játszhat a tűzzel. Francia kollégája, Jean-Yves Le Drian Moszkvát és Kijevet is arra szólította fel, csökkentse a feszültséget, de egyben sürgette, hogy az oroszok bocsássák szabadon a foglyul ejtett ukrán tengerészeket.
Az eddigieknél szigorúbb szankciók lehetősége az Egyesült Államokban is felmerült, és az amerikai kormány egyes tisztségviselői érezhetően keményebb álláspontra helyezkednek, mint Donald Trump. Az elnök annyit mondott: nem tetszik neki, ami Oroszország és Ukrajna között történik. Hozzátette, az európai vezetőkkel közösen dolgozik a megoldáson, ám hogy ez mi lenne, arról nem szólt. De a G20 országcsoport e heti, argentínai értekezletén számos más vezető között Trump és Putyin is jelen lesz, és várhatóan szót is váltanak egymással.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.