A Kárpátaljai Magyar Diákok és Fiatal Kutatók Szövetsége (KMDFKSZ) immáron negyedik alkalommal vehetett részt Erasmus+ ifjúsági cserén. Voltunk Noszvajban, Sarudon és Felsőtárkányon, ahová most ismét visszatért diákszervezetünk hét fős delegációja.
A szervezők igyekeznek minden egyes alkalmat valamilyen izgalmas, a fiatalság számára érdekes témában megszervezni. A mostani hét témája Smart Wich (Smart + (Sand)Wich/okos szendvics) volt, mely egy szójátékból keletkezett. Célja, hogy felhívják a figyelmet az egészséges és tudatos táplálkozásra, a résztvevők minél szélesebb betekintést nyerjenek különböző kultúrák étkezési szokásaiba, megismerve azt nemcsak elméleti, hanem gyakorlati úton is. Erre nem is volt igazán nehéz sort keríteni, mivel a jelenlévők sok helyről érkeztek, az anyaországi és kárpátaljai diákokon kívül voltak még például Erdélyből, Spanyolországból, Palesztinából és a dél-amerikai Ecuadorból is.
A hét folyamán minden csoport bemutatta szülőföldjét, annak kultúráját és hagyományait, hallhattunk az ételallergiákról és érzékenységekről, illetve vallási szokásokról is.
Az első nap egy multikulti esttel zárult, melyen a fiatalok egymást vendégelték meg otthonról hozott finomságokkal, így a nap hatalmas étel- és italkóstolóval ért véget. A következő napokban rejtélyes és igazán egyedi ízvilágokban kalandoztunk. Eger városában két vegán étterembe látogattunk. Az elsőben Krisna szentély is volt, hallhatunk magáról az istenségről, illetve a krisnások életviteléről is. A későbbiekben betekintést nyertünk a nagy vizek ínyenc világába, ugyanis tengeri herkentyűt és kagylót fogyasztottunk.
A program következő részében a jelenlévők készítették el hazájuk jellegzetes ételeit, például volt borscs és csorbaleves, pelmenyi, arab és ecuadori különlegességek, melyek esténként igencsak ízletes és tápláló vacsorának bizonyultak.
A finom ételek mellett a programnak volt egy másik feladata is, mégpedig, hogy összehozzon olyan embereket, akik a világ más-más részeiről érkeztek.
Az szervezők mindennap izgalmas játékokkal igyekeztek közelebb hozni egymáshoz a fiatalokat, kötetlenebbé és barátságosabbá tenni az egész hetet. A tapasztaltak után elmondható, hogy fáradozásuk nem voltak hiábavaló, ugyanis rengeteg barátság született ez alatt az idő alatt. Mindnyájan megtanultunk csapatban dolgozni, és azt, hogy teljesen mindegy, ki honnan érkezett, az emberi értékek mindenhol ugyanazok.
Mindezek átélése után nem csupán jóllakottan, de sokféle élménnyel gazdagodva térhettünk haza, hogy átadjuk itthon mindazt, amiben ott részünk lehetett. Ezúton szeretnénk köszönetet mondani a szervezőknek, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy jól érezzük magunkat.
Varga Brigitta,
a KMDFKSZ alelnöke