2009 decemberében Kijevben Tél Tábornok volt az úr. Ennek ellenére a főváros egyik terén összesereglett, többségében magyar ünneplők nem a Puszta télen, hanem a Nemzeti dal kezdősorának jegyében gyűltek össze, hogy felavassák Petőfi Sándor szobrát.
A múlt hét csütörtökén Íjgyártó Istvánnal, Magyarország új ukrajnai nagykövetével és Tóth Mihállyal, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség tiszteletbeli elnökével elsétáltunk a Bulvarni-Kudrjavszka utcába. A teljesen átalakított tér közepén megújult talapzaton áll Kutas László alkotása, melyet a magyar állam adományozott az ukrán fővárosnak és magyarságának.
Álltunk, s Tóth Mihály emlékezett: Vass Tiborra, a Magyarok Kijevi Egyesületének akkori elnökére, aki a fővárosban élő magyarság összefogásának elindítója, szíve, lelke volt, s aki élete nagy eseményének tekintette a szabadság költőjének kijevi megörökítését.
A tiszteletbeli elnök megemlítette Dmitro Tkacs budapesti nagykövetet, mondván: mindig akadt ukrán politikus, diplomata, aki elkötelezte magát a jó, értelmes és tartalmas ukrán–magyar kapcsolatok megteremtése mellett, és tett is érte.
Mindez igen személyes, ám számomra jelképértékű előzménye volt a kijevi emlékmű újraavatásának, melyről Petneházy Gyula, a Magyarok Kijevi Egyesületének elnöke, számolt be.
– Megtiszteltetés volt számunkra, hogy rendezvényünkön velünk volt Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára, Íjgyártó István, Magyarország ukrajnai nagykövete, Grezsa István miniszteri biztos, Dmitro Tkacs, Ukrajna korábbi magyarországi nagykövete, Natalija Tkacsenko, a Kulturális Minisztérium vallásügyi és nemzetiségi kérdésekkel foglalkozó igazgatóságának képviselője, Vaszil Lazorisinec, a Kijevi Kárpátaljaiak Szövetségének elnöke, Avaneszjan Asot, Ukrajna Nemzetiségi Közösségei Tanácsának elnöke, dr. Tóth Mihály, az UMDSZ tiszteletbeli elnöke.
A közös emlékezés, az ünneplés hangulatát, üzenetét hűen fejezte ki az újraavatás alkalmából beszédet mondó Magyar Levente gondolata, miszerint bár késő ősz van, közelít a tél, de Petőfi Sándor szelleme minden szívbe elhozza a tavaszt.
Petneházy Gyula, aki fájdalmasan korán eltávozott elődjének elkötelezettségével tartja össze a főváros maroknyi magyarságát, hozzáfűzte: a szobor környezetének felújítását az MKE kezdeményezte, az anyagi feltételeket az anyaország teremtette meg, a főváros Sevcsenko kerületének vezetése pedig a kezdetektől támogatta a kezdeményezést.
Kijev magyarsága Balázs Antallal, a református közösség lelkipásztorával mondott imát, emlékezett és tett hitet a nemzetegység mellett.
Horváth Sándor