A tél kellős közepén járunk, testünknek-lelkünknek kemény mínuszokkal kell megküzdenie, főképpen az arcunknak, amit semmivel nem fedünk, így az van leginkább a kitéve viszontagságoknak. Bodnár Melinda beregszászi kozmetikustól kérdeztük, hogyan védjük arcbőrünket a hideg időben, mit tegyünk, hogy a lehető legkevésbé sérüljünk.
– Télen kiszárad a kézfej, az arcbőr, a fűtött szobákban száraz a levegő, emiatt szárazabb a bőr is. Ezért mielőtt kilépünk a szabadba, fontos hogy krémmel kenjük be a kezünket, a szánkat, az arcunkat. De figyeljünk oda, hogy ezt minimum fél órával indulás előtt tegyük meg, ne frissen bekent arccal menjünk ki a meleg lakásból a hideg utcára. Nyugodtan használhatunk alapozó krémet is, hiszen az is védőréteget képez a bőrön.
Fontos, hogy a téli sportok szerelmesei, UV tartalmú krémeket használjanak, mert a napfény télen is káros a bőrre.
Persze nem olyan magas faktorszámút, mint nyáron, elég 15-20-as legyen benne védelem.
– Milyen kezelések, kerülnek télen előtérbe?
– A hideg időben szerepet kapnak a peelingek, a savas hámlasztások, a microdermabrázió (bőrcsiszolás). Ezeket a kezeléseket nyáron nem alkalmazhatjuk, mert a magas UV-tartalom miatt pigmentfoltos lehet a bőr, télen viszont ajánlatos használni akár a testkezeléseknél is.
A savas hámlasztás kiváló ráncos, pattanásos bőrre, a nyárból megmaradt pigment foltokra.
Ilyenkor javasolt a microdermabrázió is. A gyémántfejes kezelőfejjel lecsiszoljuk a bőrt. Ez láthatóan halványítja a pigmentfoltokat, és zsíros bőrre is nagyon jó. Aknés bőrt nem kezelhetünk vele, viszont akné után maradt hegeket így jelentősen halványítani lehet. Gyulladt bőr esetében vigyázni kell, ilyenkor az a fontos, hogy csökkentsük a gyulladást.
– A felsorolt kezelések mindenkinél alkalmazhatóak?
– Persze. Még a pici babák bőrét is be kell ilyenkor kenni, ha kiviszik szánkózni, levegőzni. Az arcocskájukat kell bekrémezni, mert a kint töltött idő alatt azt éri a leginkább a hideg, amitől kicserepesedhet, ami fájdalmat okoz. Vizes alapú krémeket semmi esetben se használjunk, hanem zsírosabb alapúakat, hiszen a hidegben még a zsíros bőr is szárazzá válik.
– A szakember tud-e házi praktikát ajánlani?
– Fontos a belső hidratáció is, ezért fogyasszunk sok folyadékot (víz, tea) . Ami az arcpakolásokat illeti, azt vallom, a krémeket nem igazán tudjuk semmivel helyettesíteni, de vannak hidratáló pakolások, melyeket otthonunkban is elkészíthetünk.
A legegyszerűbb arcpakoláshoz mossunk meg egy tojást, üssük fel egy edénybe, és verjük fel habosra. Tisztítsuk meg a bőrünket, majd vékonyan kenjük be az arcunkat, a nyakunkat és a dekoltázsunkat a felvert tojással. Hagyjuk hatni a pakolást 15-20 percig, majd langyos vízzel mossuk le.
Arcpakolásként használva a zabpehely is javítja a bőr tónusát, frissíti, újra élettel telivé varázsolja. Kávédarálón őröljünk simára kb. két csésze zabpelyhet, vegyítsük össze két evőkanál mézzel és néhány csepp citromlével, mindezt keverjük simára, majd vigyük fel az arcunkra. Kb. 20 percig hagyjuk hatni az anyagot, majd mossuk le. És ilyenkor a mézes pakolások is nagyon hasznosak úgy a száraz, mint a zsíros bőrre, mert baktériumölő hatása is van a méznek. 2-3 evőkanál mézet kicsit melegítsünk meg, majd mikor már testmeleg, akkor adjunk hozzá ugyanennyi evőkanál natúr joghurtot. Vékony rétegben vigyük fel az arcunkra, a nyakunk bőrére és a dekoltázsunkra. Ha szárazabb az arcunk, akkor a pakolás alá permetezzünk a bőrünkre egy kis ásványvizet, ami a maszk alatt beszívódik a bőrbe. 15-20 perc után töröljük le, majd langyos vízzel öblítsük le és egy száraz törölközővel finom, nyomkodó mozdulatokkal szárítsuk meg a bőrünket. Ezt ismételjük havonta kétszer. A lipidréteg eltávolítása céljából ilyenkor inkább zuhanyozzunk langyos vízzel, ne áztassuk magunkat egy kád vízben.
Legközelebb arról kérdezzük a szakembert, mit tehetnek a negyven év feletti hölgyek szépségük megőrzéséért.
Hegedűs Csilla