„Jelenleg nem dolgozom, a foglalkoztatási központ nyilvántartásában tartanak számon. Júliusban fogok szülni. Azt szeretném tudni, azt az időszakot, amíg szülési szabadságon leszek a gyermekemmel, beszámít-e majd a biztosított munkaviszonyomba?”– kérdezte B. Karolina munkácsi olvasónk.
Kérdésére Diana Sipovics, a nyugdíjbiztosítási osztály vezetője válaszolt:
– Azzal kezdeném, hogy az időtartam, amíg valaki szerepel a foglalkoztatási központ nyilvántartásában, az belekerül a biztosított munkaviszonyába. Egyébként ez az egyetlen kategória, mely után nem fizetnek nyugdíjjárulékot, mégis figyelembe veszik munkaviszonyként.
Ami pedig a szülési szabadságot illeti, jogilag két különböző szabadságot különböztetünk meg.
Az első a terhességgel és a szüléssel kapcsolatos, mely a szülés előtt 70 nappal kezdődik és a szülés után 56 nappal ér véget. Azon hölgyek számára, akik 2004. január 1. és 2013. májusa között szültek, ezt az időszakot, ezt a négy hónapot nem számolták bele a munkaviszonyukba. 2013. májusa óta azonban ez megváltozott, azóta már figyelembe veszik.
A másik típusú szülési szabadság a gyermekgondozási, mely a gyermek hároméves koráig tart.
Ez a szülés utáni 56. naptól a gyermek 3 éves koráig tart. Attól függetlenül, hogy a szülés előtt volt-e munkahelye a hölgynek vagy sem, ezt az időszakot mindenképpen munkaviszonyként tartják számon, mivel a szociális védelmi főosztály utalja érte a nyugdíjjárulékot.
Az édesanya, ha szeretné, meghosszabbíthatja a szülési szabadságot a gyermek 6 éves koráig, ám ezt az időszakot már nem könyvelik el munkaviszonyként,
mivel nem kap gyermeknevelési támogatást, s a nyugdíjjárulékot sem fizetik utána.
Tehát mivel ön 2019 júliusában fog szülni, a kötelező nyugdíjbiztosításról szóló törvény idevágó passzusai szerint mind a szülési, mind a gyermekgondozási szabadsága (a gyermek 3 éves koráig) beszámít a biztosított munkaviszonyba.
Magyar Tímea