A Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) kezdeményezésére és szervezésében február 28. és március 3. között immár hetedik alkalommal rendezik meg megyénkben a Magyar Konyha Hetét. A kezdeményezésben részt vevő kárpátaljai éttermek e napokon jelentős árengedménnyel kínálják a magyar tradicionális ételek remekeit. A vendégek csütörtökön (február 28-án) 50 százalékos, a hét többi napján 25 százalékos kedvezményt kapnak az előre meghatározott ételekre.
A szervezők az ötletet Európából lesték el, ahol a vendéglátók a Torkos csütörtök keretében kínálják olcsóbban ételeiket, ám a kárpátaljaival ellentétben ott csak egy napig tart a program.
Megszokott, hogy néhány nappal az akció előtt a szervezők sajtótájékoztatót tartanak. Ezúttal Magyarország Beregszászi Konzulátusa és a KMTT a külképviselet Gulácsy-termébe invitálta az újságírókat. Az eseményen bemutatták a Magyar Konyha Hete projektet, illetve Kárpátalján először a Magyar Konyha magazin által megjelentetett Gasztrokalauz című kiadványt, amelyben publikálták a megye kiemelkedő vendéglátóipari egységeinek adatait. A vendégeket és a média képviselőit Mester András, a KMTT elnöke köszöntötte. A rendezvényen részt vett dr. Grezsa István miniszteri biztos, aki örömmel konstatálta, hogy a kárpátaljai Magyar Konyha Hete már túlmutat a torkos csütörtök magyarországi és itteni sikerén, hiszen jelentős előrelépés történt e téren.
– Ez nemcsak a Magyarországról Kárpátalja felé megnyilvánuló érdeklődés növekedését jelenti, hanem jelzi a belföldi turizmus jelentős növekedését is. Az elmúlt évek erőfeszítéseire egyfajta koronát tett a Gasztrokalauz című kiadvány, melyből már eddig több ezer példányt vásároltak meg Magyarországon. A könyv bemutatása illeszkedik a jövő heti rendezvényhez, hiszen történelmi-földrajzi utazásra is hív. Jelzi, visszavárják a turistákat Kárpátaljára, amely ezer és ezer értéket hordoz. S nemcsak magyart. Ezért a könyvet ukrán nyelvre is le szeretnénk fordítani – hangsúlyozta Grezsa István.
− Teendő tehát akad, akár a turizmus, akár a borászat fejlesztésére gondolunk. A lényeg, Kárpátalja nyerje el azt a rangot, ami megilleti.
Szilágyi Mátyás beregszászi főkonzul konstatálta, a program egyre népszerűbb, ami reménykeltő, és azt mutatja, hogy a kárpátaljai gasztronómia mindinkább kinövi magát.
– A gyümölcs kezd beérni – kezdte beszédét Csizmár Sarolta, a KMTT alelnöke. – A kezdetekkor tizenegy étteremmel kezdtünk, ez a szám mára harmincra nőtt. Már nem kell kérni, az éttermek sorra küldik be a menüajánlatokat, s azokon is látszik, milyen gazdag a mi gasztrokultúránk. A specifikusan magyar ételekbe olykor belecsempészik a szláv ízeket is, amit a vendégek nagyon szeretnek – hangsúlyozta.
A Gasztrokalauz című kiadványról bővebben Pákozdi Judit, a Magyar Konyha magazin szerkesztője beszélt. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora elmondta, a turisztika szak mellett a jövőben szakácsokat, cukrászokat és pékeket szeretnének kiképezni. Végül Parászka László borász a nemrégiben alakult Kárpátaljai Magyar Borászok Szövetségét és annak tevékenységét mutatta be. A sajtótájékoztató és a Magyar Konyha Hete további érdekességeiről a Kárpáti Igaz Szó február 23-i, szombati lapszámában olvashatnak részletesebben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.