A magyar kormány által meghirdetett Külhoni Magyar Családok Éve 2018. Programsorozat keretében a Kárpátaljai Magyar Filmgyártásért Alapítvány az Este hívlak című játékfilm létrehozásában működött közre. A film premierjére a hétvégén került sor Beregszászban, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházban.
Mielőtt levetítették volna a filmet, Bocskor Andrea EP-képviselő köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, nagy esemény a kárpátaljai magyar kulturális élet szempontjából, hogy most már van kárpátaljai magyar filmgyártás.
– Ez azért nagyon fontos, mert ugyan nem Hollywood, de mégis a mienk, a sajátunk, rólunk szól, nekünk szól, és bemutatja a kárpátaljai magyar közösséget.
A film témája ugyanakkor aktuális, hisz talán nincs is olyan kárpátaljai család, melyet ne érintene a nagy dilemma, hogy menni, vagy maradni.
De Istennek hála, sok segítsége van a kárpátaljai magyar közösségnek, hiszen az anyaországban jelenleg e nemzeti kormány van, amely átérzi és érti ezeket a problémákat, sok programmal segíti a szülőföldön maradást – hangsúlyozta a képviselő.
Molnár János római katolikus esperes-plébános az elhangzottakhoz hozzáfűzte,
amikor egy film kezdete előtt elhangzik, hogy valós történet alapján készült, az ember felkapja a fejét.
– Ez a film maga a valóság, ami inkább elgondolkodtató, mint szórakoztató, hiszen a családban immár nincs ott az édesapa, csupán esténként látják a gyermekek az interneten keresztül, ami nem képes helyettesíteni az élő szeretetet. Így nézzük az eseményeket a mai estén – fejtette ki az esperes – plébános.
A film egy átlag kárpátaljai magyar családról szól, ahol anyagi gondok miatt a családfő Magyarországon vállal munkát. Távollétében hamar jönnek a gondok, a kisebb-nagyobb problémák, tizenkét éves lánya nagyon a szívére veszi a hiányát, s egy nap elszökik otthonról. Mivel az apa becsületesen dolgozik, németországi munkát ajánlanak neki, ám ő ezt nem fogadja el, inkább hazamegy ami a legszebb születésnapi ajándékot a kislányának.
A filmvetítés után a nézők állva tapsoltak , sokan a könnyeikkel küszködtek, s talán saját távol élő szeretteikre gondoltak…
Szilágyi Mátyás, a beregszászi külképviselet főkonzulja gratulált a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművészeinek az alakításért, s hogy immár a filmvásznon is bebizonyították, milyen jók a szakmájukban.
A színtársulat nevében Ferenci Attila mondott köszönetet a felkérésért.
Megjegyezte a forgatás specifikusan kárpátaljai volt, tele meglepetésekkel.
– A szó szerinti valóságot láthattuk a darabban. Miért döntött úgy, hogy filmvásznon keresztül mutatja be a szinte minden családban tetten érhető eseményeket? – kérdeztük Bunda Rita rendezőt, akinek az Este hívlak a harmadik filmje.
– Mindenhol ezt látom: az óvodában, a szomszédoknál, a saját családomban. A nővérem egy éve külföldre ment dolgozni, rá egy hónapra, kezdtem hozzá a forgatókönyv megírásához. Először dokumentumfilmnek indult, de aztán felvetődött bennem, miért is ne lehetne játékfilm, hiszen kitűnő színészeink vannak, akik eljátsszák azt, amit a férjemmel, Szabolccsal, aki az operatőri munkákat végzi, elképzeltünk. Augusztusra lettem kész a forgatókönyvvel. A filmet egy hónapon át, augusztus végétől szeptember végéig forgattuk.
– Az apát Ferenci Attila alakítja, a feleséget Orosz Ibolya, a kisfiút Attila kisfia, Ádám, a kislányt pedig Ibolya kislánya, Emília. Ön választotta ki a szereplőket?
– Igen, és nagyon örültem neki, hogy igent mondtak a felkérésre, holott még nem is tudták, valójában miről van szó. A gyerekeknél egy kicsit gondban voltunk, ezért is döntöttünk úgy, hogy a két főszereplő gyermekét választjuk, hogy ne okozzon gondot nekik anyának és apának szólítani őket. Mindent összegezve jó volt velük együtt dolgozni, néha az egyeztetések okoztak kisebb problémákat, azt is megoldottuk. Örömmel tapasztaltam, hogy megérintette a nézőket a film, ami azt jelenti, hogy azonosulni tudtak a látottakkal. Nekem ez a legnagyobb sikerélmény.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.