Korszerű körülmények, fogyó egészségőrök

A beregújfalui családorvosi rendelőben kellemes meleg és csend fogad bennünket. Épp előttünk ment el az utolsó páciens. Plesa Natália egy halom papírba temetkezve végzi az adminisztrációs teendőket. Most, hogy a főorvos betegszabadságon van, egymagában szolgálja ki a betegeket.

– Ivan Beszmak tüdőgyulladást kapott. Jelenleg én helyettesítem, de egyébként szülész-védőnőként dolgozom itt, tájékoztat Natália.

Mint megtudjuk, a településen kétezer fő van nyilvántartva. Huszonegy egy éven aluli és négyszázharminc tizennégy éven aluli gyereket tartanak számon. A 14-17 éves korúak száma hatvannyolc.

Tavaly huszonhat alkalommal járt a gólya a településen, és eggyel többször álltak koporsónál.

Hozzátartozik, hogy a születések száma fele arányban a helyi roma családoknak köszönhető: kétszázharminchét fő él a táborban.

– A gyerekek közül egy szívbetegséggel jött a világra, de kielégítő az állapota. Ilyenkor, évszakváltáskor elsősorban hűléses panaszokkal fordulnak hozzánk. Nagyon sokszor rendkívül makacsok a vírusok, jóval agresszívebbek, mint néhány évvel ezelőtt. Emiatt antibiotikumos injekcióra is szükség van a gyógyuláshoz – tájékoztat a védőnő. Mint mondja, kicsit problémás, hogy

a településen nincs patika, s minden szerért Nagyberegre kell menni.

A felnőtt lakosság gyengeségeiről beszélve elárulja, itt is korunk népbetegsége, a hipertónia a „sláger”, több mint négyszázan szerepelnek a lajstromon. De a cukrosok sem sokkal maradnak le mögöttük, a két betegség többnyire párban jár. A kedvezményes szívgyógyszerekkel kapcsolatban megoszlik a páciensek véleménye, van, akinek beválik az állam által biztosított olcsó szer, és van, akinek nem segít, ezért saját költségén szerzi be a számára hatásos készítményt.

Beregújfaluban hatvanhárom nagycsalád él, melyekben 206 kiskorút nevelnek.

Két egyedülálló anyát és két félárva gyermeket is nyilvántartanak. A folyamatos kontrollra szoruló, valamilyen krónikus megbetegedésben szenvedő gyerekek száma kilencvenhárom. Az országban tomboló kanyarójárvány hozzájuk szerencsére nem gyűrűzött be a fertőzés, tavaly nyáron három eset fordult elő. De megkapták a szükséges oltóanyagot és behozták az elmaradásukat. Az onkológiai elváltozások terén már nem ennyire derűs a kép: a férfiak körében elsősorban a tüdő, a nők körében a melldaganatok fordulnak elő leggyakrabban, legutóbb két éve észleltek két esetet, de szerencsére kezdeti stádiumban.

A rendelő négy helyiségében körülnézve szembetűnik, hogy nemrég végeztek itt teljes felújítást.

Amire még nagy szükségük lenne, az egy EKG-készülék, egy fertőtlenítő szekrény, melyek már rég elhasználódtak és egy gyermekmérleg sem ártana.

Péter Csaba megyei képviselőnek köszönhetően tavaly tetőcserére került sor, mind belül, mind kívül megújult az egészségügyi intézmény. Korszerű körülmények várják az ide betérő pácienseket. A gond inkább az, hogy lassan nem lesz, aki ellássa őket. A főorvos és Natália harmadik éve egyedül maradt, három nővér hagyta ott ugyanis a rendelőt és a települést, és külföldön vállalt munkát.

Rajtuk kívül még egy fogorvos jár ki hetente két alkalommal a településre az ilosvai járási Imszticéről.

– A lakosságszám megköveteli legalább egy nővér alkalmazását, de nincs jelentkező, konstatálja a doktornő, ami többek között azért is gond, mivel segítség híján mindent egymagának kell végeznie. Miután ellátja a bejáró betegeket, nyakába veszi a falut és felkeresi a fekvő betegeket, kinek injekciót ad, kinek a vérnyomását ellenőrzi, stb.

Nagyon bosszús, mivel a roma táborban van egy multirezisztens tbc-ben szenvedő beteg, aki kezelésre szorul,

de még arra sem veszi a fáradtságot, hogy bejárjon a rendelőbe, elvárja, hogy Natália menjen ki hozzá naponta.

– Ez rengeteg időt elvesz a napi munkaidőmből, ugyanis nehéz eljutni a beteghez, aki nem hajlandó idejében felkelni, a kutyák támadását is ki kell védeni… Már arra gondoltam, hogy én is megírom a felmondásomat – bosszankodik Natália.

Eddig ezernégyszáz lakos kötött szerződést a családorvossal. Sokan amiatt passzívak, mivel gyakorlatilag nem is élnek itt. Elköltöztek, csak látogatóba járnak haza, valószínűleg másutt léptek szerződésbe valamelyik háziorvossal vagy nem tartják fontosnak a dolgot. A védőnő elmondása szerint azonban a bérükben egyelőre nem érződik az ígért hatalmas javulás, amit Kijevben beharangoztak.

Magyar Tímea

 

Forrás:
KISZó/Fotó: Zunko Barnabás

Post Author: KISZó