Sok barangoló-társ számára talán az egyik legkeményebb sportnak számít a pergető-horgászat. Lett légyen szó néhány grammos, a műlegyezéshez hasonló „ultralightozásról”, melynek során a domolykó, a jász keszeg vagy a sügér kerülhet célkeresztbe egész a super-heavy trollingozásig, ahol már maga a csali is akkora, hogy fárasztani kell. Rengeteg ága van e műfajnak. Az utóbbi időben viszont egyes ultra-ortodox pergető horgászok kezében megjelent egy fura cucc: viszonylag rövid boton egy hagyományos tároló-orsó elvén működő „tekerő”, amit ráadásul fordított helyzetben tartunk (felül az orsó és alatta a gyűrűivel felfelé fordított bot).
Igen, kedves olvasó, a Mississippi mocsarai és a magas észak csukás tavai után vidékünkre is megérkezett a multiplikátoros pergetés, ami bár egy kicsit rendhagyó, de azért olyan távlatokat nyithat, melyeket a hagyományos peremorsóval bajos elérni. A minap megkerestük hát Móri Istvánt, akit a Webfishing internetes oldalról talán sokan ismerhetnek, hogy avasson be bennünket a multiplikátoros pergetés rejtelmeibe.
− Elsősorban azt kell tudniuk a kedves kárpátaljai sporttársaknak, hogy a multis pergetés ördöge korántsem olyan fekete, mint amilyennek festik. Van azonban pár alapszabály, amit be kell tartani, és akkor nagyon jót tudunk majd szórakozni kezünkben a multiplikátoros felszereléssel.
Első szabály, hogy az orsó fontosabb a botnál.
Aki multira szánja rá magát, tudnia kell, hogy a használható orsók drágák, kb. 150-180 dollár magasságában kezdődnek és bizony sokan ott követik el a hibát, hogy olcsóbb, durvább orsót választanak a kezdéshez, ami persze gubancot gubanc után gyárt majd, és emiatt meggyűlölik a multizást. Tudnunk kell ugyanis, hogy a multiplikátoros orsóknál – ellentétben az állódobú peremfutókkal – maga a zsinórt tároló dob forog a dobáskor. A dob forgásának dinamikáját ugyanakkor nagyon ötletes mágneses és röpsúlyos fékrendszerek szabályozzák, hogy a távolodó csali és az utána adagolt zsinór mindig egyensúlyban maradjon.
És itt van a lényeg, mert a dob csapágyainak finomsága és a dobófék(ek) kidolgozottsága alapjaiban határozza meg a sikert.
A másik fontos tudnivaló, hogy a legprofibbak is dobnak néha gubancot. A dobás közben bármikor jöhet egy olyan légáramlat, ami az előzőleg jónak gondolt beállításokat felülírja. Nem kell hát kétségbeesnünk a kezdeti „madárfészkek” láttán.
Harmadik szabály, hogy induláshoz valami olcsó, sprőd, monofil damilt válasszunk, mert ezért nem szakad meg a szívünk, ha le kell vagdalnunk az orsóról.
Negyedik szabály pedig az, hogy teljesen más a dobásunk dinamikája.
A multinál hosszan megvezetett lendületből dobunk, amire eleinte nehéz ráérezni, de ha megvan a „titok” (ez általában 5-10 óra intenzív gyakorlást követel), akkor már könnyű dolgunk van.
− Ha a multis pergetés elsajátítása ennyire macerás, akkor miért ajánlja?
− Azért, mert a peremorsóval ellentétben itt nem törik meg a zsinór a csévélőkaron. Nagyon közvetlen kontaktust tudunk tartani a csalival, ami már fontos dolog. A multi ráadásul szerkezetéből adódóan nem csavarja meg a zsinórt.
Egy tekercs – általában jó drága − pergető zsinór sokkal tovább használható marad.
Mindemellett pedig a multi valami bivalyerős. Mivel az orsónk dobja mindkét végén meg van támasztva és maga a szerkezet is leginkább egy csörlőre emlékeztet, elképesztő erőtartalékokkal rendelkezik. Egyunciás bottal (kb 25 gramm dobósúly) és kisközepes orsóval fogtam már jó húszas harcsát és egy percig sem volt kétséges, hogy a halat partra tudom terelni. Multiplikátoros pergetésnél ráadásul kisebb jelentősége van a dob feltöltöttségének és a használt zsinór vastagságának is. Ezek a tényezők nem befolyásolják annyira a dobástávolságot mint a peremorsónál.
Ugyanakkor azt kell mondanom, hogy a világ nem fekete és fehér. Vannak szituációk és horgászmódszerek, melyekhez a hagyományos peremorsó jobban passzol. 2-3 grammos woblereket dobálni én sem vennék a kezembe multit, hiszen „kényelmesen” 5-6 grammtól felfelé használhatjuk ki a multi előnyeit, noha vannak már olyan orsók, amelyek tudják ezt a hihetetlen 1-3 grammos dobósúly tartományt a multis világban.
− Végezetül mit üzenne a kárpátaljai sporttársaknak?
− Csak annyit, hogy menjenek horgászni! Akár peremorsóval, akár multival, de menjenek ki a vizek partjára, hiszen itt a tavasz. Horgásszanak hát, mert fotelben újságot böngészve nagyon nehéz ám halat fogni.
Matúz István