Interaktív népzenei órák Szalonnával

Pál István Szalonna és bandája nem mindennapi kalandra vállalkozott: interaktív népzenei órákat tartanak a gyerekeknek Kárpátalja-szerte. Beregszászban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriumába várták az érdeklődőket. Több száz gyerek gyűlt össze, hogy meghallgassa a művészeket, megismerkedjenek az ősi magyar hangszerekkel.

A koncerttel fűszerezett egy órába sok minden belefért. Többek között muzsika, mely bemutatta a Kodály Zoltán, Bartók Béla és Lajtha László által gyűjtött magyar népzenei kincset, hangszerek, melyek kevésbé ismertek a klasszikus zenében jártas közönség számára. Az ütőgardon, vagy akár a különböző pásztor hangszerek, a tárogató, a csodálatos népi énekek mind-mind azt a zenei világot idézte, amely Kodály Zoltán népzenegyűjtő és -kutató tevékenységét elindította.

A vidék egyik közkedvelt hangszere a cimbalom, amely a koncert folyamán is vezető szerephez jutott, hiszen nem csak a cigányzenéből ismert kísérő hangszerként jelenik meg, hanem a tájegységre is jellemző dallamközpontú játéka is megcsillan.

Milyen céllal indultak el, és tartanak interaktív népzenei órákat? – kérdeztük Pál Istvánt.

– Azt próbáljuk a gyerkőcökhöz eljuttatni, hogy bár Kárpátalján sok megszólaltatott hangszer nem ismert, de az itteniek is nagy előszeretettel mulatnak hangjuk hallatán. Azt szeretnénk, ha a gyerekek otthon is elmondanák, hogy Székelyföldön is élnek magyarok, s talán egyszer el is látogatnak majd oda.

A legfontosabb, hogy a találkozókon jó magyar népzenét hallhatnak tőlünk, így remélhetőleg megszeretik a magyar muzsikát.

– Kárpátalja-szerte számos helyszínre el szeretnének látogatni. Beregszászból hová vezet az útjuk?

– Előbb a Felső-Tisza-vidéket járjuk be. Ide Nagyszőlősről jöttünk, az utunk innen Tiszapéterfalvára vezet, onnan elmegyünk Gyertyánligetre, majd következik Aknaszlatina, Técső és Visk.

Aztán terveink szerint jön az Ungvári járás és annak környéke.

– Milyenek az eddigi tapasztalataik?

– Nagyon figyelmesek a gyerekek, aminek mi nagyon örülünk. Nagyszőlősön nem ismerték az összes hangszert, Beregszászban viszont igen. Ebből arra következtetünk, hogy a pedagógusok nagyobb hangsúlyt fektetnek itt a népzenei találkozásokra. Gyertyánligetre nagyon kíváncsi vagyok, hiszen a település elszigetelt. Én az ottani gyerekekkel még soha nem találkoztam, reméljük, ugyanolyan szívélyesen fogadnak bennünket ott is, mint itt.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó