Az Ukrajnában zajló egészségügyi reform keretében elsőként a háziorvosi szolgálatot alakítják át. Tavaly áprilistól elstartolt az a kampány, melynek keretében a lakosságnak ki kell választania egy családorvost, egy belgyógyászt vagy egy gyerekorvost, akivel szerződést kell kötnie valamelyik alapellátási központban. A jövőben a megbetegedett embernek elsőként őt kell felkeresnie. Aki szerződésre lép a családorvosával vagy a belgyógyászával, több mint ötven térítésmentes analízisre és számos, közte költséges vizsgálatra lesz jogosult, hirdeti fennhangon a központi sajtó. Mindez április 15-től valósul meg, ígéri az egészségügyi tárca, addigra elfogadják a Miniszteri Kabinet idevágó rendeletét. Aki nem kötött szerződést, pórul jár, mivel önállóan kell majd állnia a többiek számára ingyenes procedúrákat, riogatják a lakosságot.
https://www.facebook.com/kiszo/posts/2104583862922072?__xts__[0]=68.ARDk9LKNX1lkbbm8CpyhcOXkiYz9B51CAw-zOJQWbN9Y8pn9eTFdW1dIpXjyJAdZdVrmqfx8AMNWwcG0e0-h5SBBCR4YggoOIdrGE8naynUGeYbFvv_oLeOm9DDk3IqR7_cJw-livQ6cKXp7yVajT_tzV7rIeOvL9GWNSBOSIQK6CkIJdvkHIy1mTR9Ile1Ynx9HZDEJraFexMf4FfyS68wNuGJKiyKx9yFZkJZUweeQLPcW8SDPQfvIgL6sk_gj5u4oGo911dCQKhoy8ls3q0sLfeEeQ7Juu2Kz0iA6tN4R0Dm_ZnMFfe48j0Vtp5Sq51fWmXRZbMteLMffSkTmKHT2nNobeTLLefILNW9FhMOY7eJKu06G4dJHfFu5XdEtFslaf8DVV8EwQc4x9t-HgthgLxhAxa7W1ghBulpkvE4Vo10S_xA2E-_EWr3JY7T_JMpJHRam0QtvQADilRM52JfiYhrdSyO3yl-j8dY_gMiMSQM87ReT8uAyGCRikuMC&__tn__=C-R
A Miniszteri Kabinet adatai szerint eddig huszonhárom millióan kötöttek szerződést háziorvosukkal. Múlt heti kérdésünk is ehhez kapcsolódott. Arra voltunk kíváncsiak, az emberek éreznek-e pozitív változást a családorvosi ellátásban. A csütörtök délután zárult nem reprezentatív felmérésben 81-en vettek részt. 91 százalékuk nemmel, míg 9 százalékuk igennel válaszolt a kérdésre. Kár, hogy az utóbbiak közül senki sem fejtette ki bővebben, ez miben mutatkozik meg. Két olyan hozzászólás érkezett, amelyek elkeserítőek, mivel az egyik szerint az utóbbi időben annyi változást tapasztalt, hogy meghalt a családorvosa. A másik beíró szerint, most már tudja, hogy orvosa kétszer egy héten érhető el.. A véleménynyilvánítók nagy többsége egyértelműen úgy értékeli, hogy egyelőre semmi pozitívumot nem hozott számára a családorvosi reform.
A korábbiakhoz hasonlóan a témával kapcsolatban szakember véleményét is megkérdeztük.
Dr. Bíró Erzsébet, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetője a Kárpáti Igaz Szónak elmondta, nem lepte meg a szavazás eredménye. Mint azt már korábban is kifejtette, látványos változást egyelőre nem is lehetett várni.
– A reformokra nyilvánvalóan szükség van. De hogy ne csupán papíron deklaráljuk, hanem a gyakorlatban is megvalósítsuk azokat, ahhoz megfelelő anyagi háttér is szükséges. Ha egy település lakója eddigi családorvosánál regisztrált, akinek nem változott semmit az eszköztára, a beígért finanszírozás híján a rendelőben található körülmények is a régiek maradtak, akkor nyilván az ellátás is a korábbi szinten maradt. Aki megbízott a háziorvosában és elégedett volt vele, az továbbra is az marad, aki viszont elkerülte a rendelőt, annak a véleménye sem változhat.
Kárpátalján eddig csupán a lakosság 62,1 százaléka regisztrált az orvosánál.
Ennek különféle okai vannak. Egyrészt vannak, akik átugorják az alapellátás szintjét és mivel anyagilag megengedhetik maguknak, azonnal a járási, a megyei szakorvoshoz fordulnak problémájukkal. Egyesek, amíg még egészségesek, sajnos nem érzik szükségét annak, hogy időnként felkeressék az orvost. S megyénk jellegzetessége, hogy rengetegen külföldön vendégmunkások, akikért, miután munkaadójuk fizeti a TB-t, ott kapnak ellátást.
Maguk a családorvosok ellenben, akiknek az alapellátási központja szerződést kötött a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattal, érezhetnek változást. Ugyanis jelentősen emelkedett a havi bérük. De… Azt mondom, a kezdeti eufóriától mindig jobb óvakodni. A szaktárca ugyanis előrebocsátotta, hogy ellenőrizni fogják a szerződött központokat, vajon megfelelnek-e minden általuk előírt kritériumnak (megvannak-e a minimális orvosi eszközök, megfelelnek-e a munkakörülmények stb.).
Ahol úgy találják, hiányos az ellátás, ott levonások lesznek.
Tehát egyelőre a betegszám alapján ítélik meg a fejpénzt, később viszont a minőségi mutatók alapján határozzák meg a finanszírozást. Kérdés, a levonások után mennyiből kell majd kigazdálkodnia a rendelő működtetését az orvosoknak?
Magyar Tímea
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.