Szereti az egyedi megrendeléseket

Családi hagyományból lett a hobbija, majd saját vállalkozása. A beregújfalui Molnár Ferenc főállásban oktató, szabadidejében pedig gravírozással foglalkozik. Odavan a kihívásokért, szereti az egyedi megrendeléseket. Örül, hogy itthon is tud olyasmivel foglalkozni, amivel kiegészíti a családi kasszát, így nem kell külföldre mennie.

– A pirográfiával kezdődött.

– A faégetésről érdekes dolgokat láttam az interneten, gondoltam, én is megpróbálom – kezdi beszélgetésünket a harmincéves fiatalember. – Összeraktam magamnak egy egyszerű kis készüléket, azzal kezdtem dolgozni. Órákat vagy például vágódeszkát díszítettem az ismerősöknek. De ez elég hosszadalmas volt, nem mindig tudtam időt szakítani rá. Főállásban tanár vagyok, illetve laboratóriumban dolgozom, ezt a munkát nem szerettem volna feladni.

Ezért utánanéztem, hogyan lehetne ezt gyorsabbá tenni. Rátaláltam a lézergravírozás technológiájára.

Ekkor került meghirdetésre az Egán Ede pályázat, amin részt vettem és pozitív elbírálásban részesültem. Az így nyert géppel már sokkal gyorsabb az egész, nem beszélve arról, hogy aprólékosabb munkát tesz lehetővé.

– Miből áll a folyamat?

– Számítógépen kell megtervezni azt, amit gravírozni vagy vágni szeretnék. A gép mindkettőt tudja. Miután megmunkáltuk a fát, jöhet a gravírozás. Használhatunk még rétegelt lemezt, üveget, bőrt, de akár tükörre és kerámiára is gravírozhatunk. Szerintem a faanyag a legkézenfekvőbb, azzal a gép is könnyebben bánik. A vágásfunkciót nem is vehetjük igénybe minden anyagnál, ezt is ki kellett tapasztalnom.

Egyes műanyagtípusokkal például vigyázni kell, mert némelyekből égetés közben olyan gázok szabadulnak fel, amelyek károsak az ember egészségére és még a gépet is tönkre tehetik.

– Miket készítettél eddig?

– Egyelőre nem dolgozom teljes gőzzel, inkább egyedi megrendeléseket szoktam vállalni. Órákat dekoráltam, részben saját ötletek alapján, részben a kliens kívánságait figyelembe véve.

Kulcstartókat készítettem, hűtőmágneseket a Bibliából vett igékkel, kávéalátéteket, játékokat, madáretetőt díszítettem. Falra akasztható házi áldásokat, a tízparancsolatot gravíroztam, de kerámiába is véstem már. Hosszú a sor. Nagyon sokszínű ez a tevékenység: különböző betűtípusokat lehet választani, ábrákat, rajzokat formálni, motívumokkal díszíteni. A pirográfiánál csak azt tudtam megvalósítani, amit a két kezem engedett. Tetszik, hogy itt sokkal több a lehetőség, a lézergravírozás magasabb szintre emelte és a szenvedélyemmé tette a szabadidős elfoglaltságomat. Viszont ezt is, mint minden mást, gyakorolni kell. Időközben jövök rá sok technikára. Folyamatosan kísérletezgetek, mivel rengeteg beállítás van a gépen.

– Miről ismerhetők fel a munkáid?

– A legtöbb általam készített terméket egy egyedi, saját tervezésű logóval látok el, amely egy terebélyes fa körvonalaiból, valamint a MyWood feliratból áll.

– Mit élvezel a legjobban?

– Szeretem a kihívásokat. Abban lelem kedvemet, amikor egyedi dolgokkal keresnek meg, és olyat kell megvalósítani, amit addig még nem készítettem. Egy-egy minta megformálása elég sok időt vehet igénybe. A szerkesztéssel bíbelődöm a legtöbbet, a többi már gyorsabban megy. Ám a jó minőségű munka követelménye az idő és a precizitás. Éppen ezért figyelek a részletekre.

– Nem csak a fát, a természetet is szereted.

– A dédnagyapám, nagyapám, édesapám mindannyian bodnárok voltak. A famegmunkálás szeretetét tőlük örököltem. 2007-ben sikeresen felvételiztem a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola biológia–földrajz szakára. Miután befejeztem, nem tudtam rögtön tanárként elhelyezkedni, mert az állások akkor még telítve voltak. Később lehetőséget kaptam, hogy a főiskolán dolgozzam, először mint laboráns, aztán óraadó tanárként is. Tóth Zoltánnal, a Beregújfalui Evangéliumi Református Egyház lelkészével megalakítottuk a Keresztyén Természetjárók csoportot melyben főleg beregújfalui, de más településen élő gyerekekkel is foglalkozunk. Kirándulásokat szervezünk.

Ha lehetőségem van rá, a jelentősebb csillagászati eseményeket magam is nyomon követem.

Ebbe olykor a gyerekeket is bevonom, a holdfogyatkozást is néztük. A távcsövön keresztül a Jupiter négy nagy holdját is jól lehet látni. Igyekszünk a programokat változatosakká tenni, mivel a gyerekek is sokfélék. Íjászkodni is szoktunk. Én már gyerekkoromban is fabrikáltam magamnak íjakat. A foglalkozások jó alkalmat nyújtanak a történelmünk megismerésére is. Nekem két kisfiam van. A nagyobbik hatéves, már több alkalmunkon is részt vett. Közel van hozzánk az erdő, sokat sétálunk, tanulmányozzuk a növényeket, a fákat. A kisebbik még csak most lett hároméves, de már most élvezi a szabadban töltött időt.

Simon Rita

 

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó