A záhonyi a legjobb ukrán–magyar határátkelő

Az Ukrajnai Diplomata Szövetség Kárpátaljai Szervezete 2018-ban a magyar–ukrán határszakaszon a záhonyi kirendeltséget választotta a legjobb magyar átkelőnek. A szakmai elismerést Alen Panov, a szövetség elnöke adta át az érintett határátkelő rendőri és pénzügyőr vezetőinek Buhajla József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzulja jelenlétében.

Buhajla József az ünnepélyes átadón mondott beszédében rámutatott, hogy az utazóközönség az utóbbi időben többször is kritikával illette a határátkelőn dolgozó határrendészeket és vámosokat, ami szerinte nem jogos, ugyanis csak a munkájukat végezték.

A diplomata örömét fejezte ki, hogy a szövetség által készített felmérésből kiderült, a záhonyi határátkelő dolgozói emberségből, szakmai tudásból és együttműködésből is jelesre vizsgáztak.

Alen Panov nem bocsátkozott részletekbe azt illetően, hogy milyen szempontokat vettek figyelembe az elismerés odaítélésekor, annyit viszont elárult, hogy a két éven át tartó felmérést tapasztalt szakemberek végeztek, amiről nem tudtak a határállomásokon.

A volt nyíregyházi ukrán főkonzul kiemelte, az elismerés nem azt jelenti, hogy minden oké a határállomáson. Viszont a vizsgált hét ukrán–magyar határátkelő közül a kiemelkedően nagy forgalom ellenére is itt a legkedvesebb, legsegítőkészebb és legempatikusabb a személyzet.

Persze vannak sorok, és előfordul, hogy sokat kell várni, viszont erre reagálva a várakozási idő csökkentése érdekében plusz kapukat nyitnak. Olyanra is volt példa, hogy a diplomaták számára fenntartott sávot is megnyitották a személyforgalom előtt.

Az emlékplaketteket Csernyi Sándor rendőrezredes, a Záhonyi Határrendészeti Kirendeltség vezetője, valamint Minya Ferenc pénzügyőr alezredes, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Adó- és Vámigazgatóság Záhonyi Határkirendeltségének vezetője vette át, akik saját és kollégáik nevében is köszönetüket fejezték ki az elismerésért.

– Amikor 2014. április 1-én elfogadtam ezt a kirendeltségvezetői felkérést, az eligazításon röviden, tömören elhangzott, hogy ami Záhonyban nem történik, meg olyan nincsen is – fogalmazott Csernyi Sándor. – S ezt ennyi év távlatából alá is tudom támasztani.

Itt napi 24 órában megy a kemény daráló.

Előfordul, hogy hibázunk, de ezt a lehetőségeink függvényében igyekszünk jóvátenni. Mindig a törvényes, kulturált és szakszerű szolgálatellátásra törekszünk. A legtöbb kellemetlenség a várakozásból adódik. Sajnos ez azért van, mert a törvények köteleznek bennünket a feladatok maximális ellátására.

A Kárpáti Igaz Szó kérdésére, miszerint mennyire lepte meg őket a kitüntetés, és mivel érdemelték ki ezt az elismerést, az ezredes azt felelte:

–  Meglepetés volt, hisz korábban nem is hallottunk erről. Természetesen örömmel töltött el minket, hogy ránk gondoltak. Úgy véljük, a forgalom összetettsége és sokszínűsége révén érdemeltük ki, az elismerést. Ugyanis minden, ami létezik az ukrán–magyar határszakaszon, az a záhonyi határátkelőhelyen előfordul. Személyi és teherforgalom mellett az export- és importáruk mozgása, az áfa-visszatérítési procedúra is itt történik. Mellettünk szólhatott még a kulturált utasforgalom biztosítása, hiszen a törvényi lehetőségekhez mérten igyekszünk gyorsan és hatékonyan intézkedni, még akkor is, ha sokszor ez nem úgy tűnik i. A határátkelő áteresztőképessége behatárolt, a Tisza-híd is beszűkíti a forgalmat. Sok esetben a forgalmi sávok változtatásával próbálunk gyorsítani a forgalom ütemén attól függően, hogy a személyi jármű-, a nagy- vagy kisbusz-, esetleg a kamionforgalom a nagyobb.

Az ezredes tájékoztatásul elmondta, hogy a magyar–ukrán határszakaszon összesen hét átkelő található, közülük a Záhony–Csap a legterheltebb. 2018-ban három millió személy és kétmillió autó kelt itt át, az átutazók 75 százaléka nem magyar állampolgár volt. Az elmúlt évben 15 ezer jogellenes cselekményt fedtek fel.

Arra a kérdésünkre, hogy a szakmai elismerés megegyezik-e a közvélemény megítélésével, Alen Panov azt felelte, hogy ez nem szimpátiaszavazás volt.

A felmérésben azt vizsgálták, hogy a határátkelők munkatársai mennyire segítőkészek és kedvesek. Ezen a téren a záhonyi rendőrök és pénzügyőrök teljesítettek a legjobban, annak ellenére, hogy Csap-Záhony határátkelőn a legleterheltebb és a legzsúfoltabb Ukrajnában és Közép-Európában. A diplomata továbbá a pozitívumok közé sorolta, hogy javult a határőrök ukrán és orosz nyelvtudása. Közben elárulta, hogy jövőben az ukrán–szlovák és az ukrán–román határkelőket is górcső alá veszik.

Szabó Sándor

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó